Powiedzmy sobie szczerze. Microsoft nie jest mistrzem strategii. Firma wielokrotnie podejmowała różne decyzje, z których potem po cichu, wycofywała się. Dopiero w ciągu ostatniego roku mogliśmy zauważyć odejście, od tego stylu.

Rezygnacja z marki Windows RT oraz Windows Phone może być elementem zmiany stylu. Podczas niedawnej konferencji prasowej, ustami szefa działu systemów operacyjnych – Joe’a Belfiore, Microsoft dał nam bowiem do zrozumienia, że zamierza ujednolicić systemy, które będą dostępne w ramach nadchodzącej serii Windows 10. Koniec z Windows RT, koniec z Windows Phone. Wszystkie systemy dla komputerów i urządzeń mobilnych znajdą się pod jedną marką.

Wydaje się, że nie jest to jednak koniec dużego Windows na ARM. Jednym z dowodów na to może być informacja, którą podało dzisiaj Tabletowo.pl. Otóż na liście wyników z benchmarka GFXBench pojawił się 10-calowy tablet z procesorem firmy Qualcomm, pracujący pod kontrolą systemu opisanego jako Windows. Jest on zapewne prototypem urządzenia, które znajduje się w fazie testów poprzedzających ewentualne wprowadzenie do sprzedaży. Nie jest to jednak pierwszy produkt, który wypłynął w ten sposób. Dlatego też nie sądzę, żeby (jak głoszą dzisiaj branżowe media) Microsoft rezygnował ze wsparcia układów ARM w Windows 10, a jedynie z nielubianej marki Windows RT.

Microsoft ma jakiś (jeszcze nie znany) plan dotyczący tabletów z Windows 10, ale myślę, że urządzenia takie jak Surface RT czy Lumia 2520 nie są ostatnimi windowsowymi tabletami z ARM jakie ujrzymy. Sądzę, że zobaczymy nową klasę mniejszych, prostych w obsłudze tabletów, np. 7-9 calowych, które będą posiadały interfejs zbliżony do tego, znanego już windowsowych smartphone’ów.

Obecna generacja tabletów z Windows, to urządzenia dla specjalistów od fizyki kwantowej. W porównaniu z produktami konkurencji, są one mało intuicyjne i trudne w obsłudze dla przeciętnego konsumenta elektroniki. Natomiast Windows Phone, choć mało popularny, jest wysoko ceniony przez swoich użytkowników. Dlatego warto rozważyć wykorzystanie tego interfejsu w nieco większym urządzeniu.