Czy bezpieczne jest korzystanie ze starszych wersji Windows takich jak Windows 7 i poprzednie? Zapoznajcie się z opinią ekspertów.

Mimo szerokiego wsparcia i dobrego poziomu bezpieczeństwa oferowanego przez Windows 10, wielu użytkowników nadal kurczowo trzyma się systemu Windows 7 i starszych. Czy to bezpieczne?

R E K L A M A

Systemy operacyjne Microsoftu na stałe wpisały się w życie wielu posiadaczy komputerów. Swoją drogę do dominacji rynku amerykańska firma rozpoczęła już w latach 80., tworząc Windows 1.01, który był zaledwie interfejsem graficznym. Od tamtej pory producent systemów z logiem okienka wprowadzał kolejne innowacyjne rozwiązania, dostarczając firmom, organizacjom i zwykłym użytkownikom coraz bardziej zaawansowane systemy operacyjne.

– Chociaż wkrótce nastąpi premiera Windows 11, to w dalszym ciągu wiele osób korzysta ze starszych wersji jak np. Windows 7. Pod koniec 2020 roku działało na świecie około 100 milionów stacji roboczych wyposażonych w tego Windowsa, który od dawna nie jest wspierany przez producenta. Musimy pamiętać, że, korzystając z przestarzałych systemów operacyjnych, zwiększamy ryzyko ataków cyberprzestępców – ostrzegają eksperci ESET.

Chociaż każda z kolejnych odsłon Windowsa miała swoje wady i zalety, to system operacyjny cały czas cieszy się ogromną popularnością. Tak było też w przypadku Windows XP. W 2014 roku, kiedy Microsoft zdecydował się zakończyć wsparcie dla tej wersji systemu, oprogramowanie to wciąż było zainstalowane na wielu urządzeniach osobistych i komputerach służbowych.

Kolejnym kultowym systemem był Windows 7, który doścignął popularnego „XP-ka”, przewyższając wyniki sprzedaży zaledwie po 3 latach od swojej premiery i osiągając 630 milionów sprzedanych licencji do 2012 roku. Kolejne odsłony systemów operacyjnych to nie tylko ulepszona szata graficzna, nowe opcje, programy i intuicyjne narzędzia, ale również ciągłe doskonalenie zabezpieczeń.

windows xp tapeta
Klasyczna tapeta z popularnego niegdyś Windows XP

Koniec wsparcia dla Windows 7 – czy jest się czym martwić?

W styczniu 2020 roku na ekranach wielu osób pojawił się komunikat dotyczący zakończenia wsparcia dla Windows 7, który, pomimo istniejącej już wtedy najnowszej wersji Windows 10, wciąż był uważany przez część użytkowników za najlepszy system operacyjny Microsoft.

Zakończenie wsparcia to moment szczególny w cyklu życia systemu operacyjnego – oznacza bowiem przede wszystkim brak jego dalszych aktualizacji, w tym tych odpowiadających za zabezpieczenia. Od 2020 roku użytkownicy „siódemki” nie mogą również liczyć na wsparcie ze strony pomocy technicznej.

W Windows 11 Focus Sessions uruchomisz tryb skupienia – timer, playlista na Spotify i… do roboty!

Pomimo tego, pod koniec 2020 roku działało na świecie ok. 100 milionów stacji roboczych wyposażonych w Windows 7. Liczba ta nie dotyczy wyłącznie posiadaczy komputerów osobistych, ale również komputerów służbowych znajdujących się na przykład w placówkach administracji publicznej, szpitalach czy sądach.

– Brak wsparcia to przede wszystkim koniec aktualizacji systemu, a co za tym idzie, większe ryzyko ataku ze strony cyberprzestępców, którym znacznie łatwiej sforsować przestarzały system operacyjny. Oczywiście można starać się poprawiać poziom zabezpieczeń, wykupując dodatkową ochronę. Jednak brak pełnej kompatybilności z najnowszymi programami ochronnymi będzie wiązał się z niekompletnością zabezpieczeń i znacznie większym ryzykiem infekcji złośliwymi programami – mówi Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET.

Nowy system to konieczność

Eksperci są zgodni: przesiadka na nowszy system operacyjny to konieczność dla osób, które korzystają z aplikacji internetowych lub programów, które stale podlegają aktualizacjom. Z czasem twórcy programów zaprzestają tworzyć sterowniki dla starszych systemów operacyjnych, co powoduje, że korzystanie z naszego komputera staje się coraz bardziej ograniczone.

Tę sytuację doskonale rozumieją gracze, którzy bardzo szybko odczuwają skutki posiadania systemu z wygaszonym wsparciem. Przy czym brak odpowiednich sterowników do kart graficznych i kompatybilności z aplikacjami, to tylko niektóre problemy, jakie napotykają miłośnicy gier komputerowych. Nowe systemy operacyjne to też nowe rozwiązania i programy, które umożliwiają osiągnięcie lepszych rezultatów i wydajności podczas korzystania z najnowszych wersji gier.

Podobna sytuacja dotyczy zabezpieczeń przed cyberatakami. Posiadając najaktualniejszą wersję systemu, zwiększamy poziom swoich zabezpieczeń i zmniejszamy tym samym ryzyko ataku cyberprzestępców.

Windows 10 menu start
Windows 10 to obecnie najbardziej bezpieczny system operacyjny Microsoftu

A co z Windows 11? Czy to już czas na przesiadkę?

Na szczęście użytkownicy Windows 10 mają jeszcze dużo czasu na ewentualną przesiadkę na Windows 11, ponieważ zakończenie wsparcia tego systemu zostało zaplanowane dopiero na 2025 rok.

Microsoft nie zamierza zaprzestać dalszych aktualizacji systemu Windows 10, co sprawi, że będziemy mogli w dalszym ciągu korzystać z niego bezpiecznie i komfortowo. Obecnie Windows 11 został udostępniony w wersji beta, aby testerzy mogli wyłapać wszelkie błędy pojawiające się w najnowszym produkcie Microsoftu.