Choć oficjalna prezentacja Windows 11 ma odbyć się dopiero 24 czerwca, już dziś wiemy, czego możemy się spodziewać. Wszystko dzięki dwóm wyciekom, jakie pojawiły się w Sieci. Najpierw w chińskim serwisie Baidu pojawiły się zrzuty ekranu z nowej wersji UI ujawniające m.in. zmiany w zakresie Menu Start. Kilka godzin później wszystkie karty zostały ostatecznie odkryte, gdy w sieci pojawił się… cały system operacyjny Windows 11.Chociaż wersja, która wyciekła do Sieci jest jedną z pierwszych i nie zawiera wszystkich zmian, daje nam ogólne pojęcie na temat kierunku, w jakim podążył Microsoft.

Wiemy już, że nowy interfejs użytkownika Windows 11 i Menu Start wyglądają bardzo podobnie do tego, co zostało pierwotnie można było zobaczyć w Windowsie 10X. System, który w założeniu miał stanowić uproszczoną wersję Windowsa 10 skierowaną do urządzeń z dwoma ekranami ostatecznie nie powstał, jednak najważniejsze założenia najwyraźniej znalazły swoje zastosowanie w najnowszej wersji systemu.

Największe zmiany wizualne obejmują pasek zadań – wyśrodkowano tutaj ikony aplikacji, uprzątnięto obszar zasobnika, a także dodano nowy przycisk Start. Samo menu jest uproszczoną wersją tego, które aktualnie możemy podziwiać w „dziesiątce” – zrezygnowano tutaj z kafelków i ograniczono się do listy przypiętych aplikacji i ostatnio otworzonych plików, oraz przycisku wyłączenia urządzenia.

Wiele wskazuje także na to, że w nowym Windowsie powrócą widgety. Chociaż w udostępnionej wersji rozwiązanie to nie jest jeszcze w pełni rozwinięte, na zrzutach ekranu widać jak miałoby to wyglądać.

widget windows

Na razie mamy dość niewiele informacji na temat nowych funkcji systemu. Wiemy natomiast, że drobne zmiany obejmą sposób sterowania. Microsoft zaproponuje użytkownikom m.in. opcję zmniejszania kart do wybranego rozmiaru i przeniesienie ich do wybranego miejsca na ekranie przy pomocy jednego kliknięcia.

Jeśli aktualne przypuszczenia się potwierdzą, nowa wersja systemu Windows powinna zostać udostępniona użytkownikom już tej jesieni. Czy tak się stanie, będziemy wiedzieć już 24 czerwca.


Posłuchaj nas!