Chcesz nowego Windowsa? Można już go pobrać*.

Stało się. Po przeciekach, które pojawiły się kilka tygodni temu, nieoficjalnej wersji Windows 11, a w końcu – oficjalnej premierze – nareszcie uzyskaliśmy dostęp do pierwszej próbki nowego systemu Microsoftu. Można już pobierać Windows 11 Preview Build.

Windows 11 i mała czkawka jeszcze przed startem

Kto może pobrać Windows 11? No właśnie, odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta. Bo, mimo że oficjalne wymagania sprzętowe nie są zbyt wygórowane, to Przemek z naszej redakcji spotkał się z nie lada problemami gdy chciał przetestować swoją konfigurację pod kątem gotowości na instalację Windows 11 na swoim, dość mocnym, komputerze stacjonarnym.

R E K L A M A

Oficjalne narzędzie Microsoftu do testowania – tzw. PC Health Check – było początkowo rekomendowanym sposobem na sprawdzenie sprzętu pod kątem aktualizacji do Windows 11 (swoją drogą warto przypomnieć, że zaktualizowanie Windows 10 do 11 będzie darmowe w finalnej wersji). Od tego czasu wymagania jednak uległy zmianie. Stało się tak, bo wielu użytkowników, mimo posiadania wydajnych komputerów, z aplikacji Health Check dowiadywało się, że ich sprzęt nie jest gotowy na Windows 11.

Aktualne wymagania dla zainstalowania Windows 11 wyglądają następująco:

Procesor 1 GHz lub szybszy, z co najmniej z 2 rdzeniami, zgodny procesor 64-bitowy lub procesor zgodny ze standardem System on a Chip (SoC)
Pamięć 4 GB pamięci RAM
Miejsce na dysku 64 GB lub więcej
Karta graficzna Zgodna z biblioteką DirectX 12/WDDM 2.x
Wyświetlacz 9″ z rozdzielczością HD (720p)
Połączenie z Internetem Do konfiguracji systemu Windows 11 Home wymagane są konto Microsoft i połączenie z Internetem

Czy Windows 11 wymaga TPM 2.0? Wygląda na to, że tak

Sporo kontrowersji pojawiło się także wokół wymogu posiadania w komputerze chipu TPM 2.0, aby zainstalować Windows 11. Chodzi o tzw. Trusted Platform Module, które dotąd były domeną prawie wyłącznie komputerów klasy biznesowej i dla profesjonalnych zastosowań. Chip TPM może być zintegrowany z płytą główną bądź dodany do procesora. Jego zadaniem jest ochrona przed atakami typu malware – TPM stanowi bowiem dodatkową, sprzętową ochronę dla poufnych danych takich jak klucze prywatne i dane logowania. Układ automatycznie przechowuje klucz prywatny w swojej pamięci, zamiast przechowywać je na dysku twardym. W przypadku ataku na komputer najważniejsze dane pozostają więc poza dostępem z poziomu dysku twardego.

Trudno zatem winić Microsoft, że stara się wznieść ochronę w swoim systemie operacyjnym na wyższy poziom. I faktycznie – wygląda na to, że TPM 2.0 będzie wymagany dla Windows 11, choć Microsoft zdecydował się w ostatnich dniach poszerzyć gamę kompatybilnych procesorów. Właśnie ze względu na TPM początkowo aktualizacja miała być możliwa tylko dla Intel Core 8. generacji, AMD Ryzen Zen 2 i wyższych. Teraz jednak poszerzono kompatybilność o Intel Core 7. generacji i pierwsze AMD Ryzen.

Windows 11 Preview Build – jak pobrać?

Warto podkreślić, że pobranie wersji testowej (oznaczonej kodem 22000.51) nie wygląda już tak jak kiedyś. Zamiast pliku instalacyjnego w postaci ISO do wypalenia na płycie albo pakietu portable do instalacji np. z pendrive’a (choć z czasem być może będzie taka oficjalna wersja instalacyjna Windows 11), w nowych Windowsach cały proces odbywa się przez funkcję aktualizacji w ustawieniach systemu.

Aby pobrać wersję próbną Windows 11, należy dołączyć do programu insiderskiego, wykonując te kroki:

  1. Ustawienia systemu – „Aktualizacja i zabezpieczenia”.
  2. Wybieramy „Niejawny program testów systemu Windows”.
  3. Klikamy kolejno: „Rozpocznij”, „Zarejestruj”, „Zarejestruj się”, „Prześlij”.
  4. Wybieramy kanał kanał deweloperów.
  5. Po ponownym uruchomieniu aktualizacje będą się pokazywały w trybie dla deweloperów/testerów.

Możliwość aktualizacji powinna się pojawić automatycznie bądź w zakładce Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update.

Windows 11 – najważniejsze nowości

Najnowszy system operacyjny Microsoftu, mimo że początkowo miał być tylko dużą aktualizacją dla Windows 10, przyniesie ostatecznie całkiem sporo zmian. Najważniejszą i najbardziej rzucającą się w oczy zmianą są oczywiście elementy wizualne. Teraz wszystko ma być bardziej świeże, piękniejsze i jednocześnie, jak to określa Microsoft, „spokojniejsze”.

Okna zyskały zaokrąglone krawędzie, treści wyświetlane na ekranie (w tym ikony aplikacji na pasku zadań oraz przycisk Menu Start) będą skupiały się w centralnej części obszaru roboczego, będą też nowe animacje przejść między ekranami i nowe dźwięki.

Przemodelowane zostało także centrum powiadomień w prawym dolnym rogu, a każdy użytkownik będzie mógł wybierać między jasnym i ciemnym motywem z licznymi opcjami modyfikacji. Zmienił się też eksplorator plików (twórcy mogą dodawać np. kontekstowe menu dla swoich aplikacji). Zupełnie inaczej w Windows 11 wygląda okno Widżetów, które teraz przypominają bardziej MacOS i mają stać się centrum informacji dla użytkownika – nie tylko o jego komputerze, ale także o świecie.

Windows 11 widżety
Okno Widżetów w Windows 11

Multitasking w wielu oknach to coś, za co niektórzy kochają system Windows. Tutaj też zadbano o szereg usprawnień, takich jak np. wygodne rozsuwanie okien przy pomocy kontekstowego menu przy przycisku „maksymalizuj”. Wystarczy kilka kliknięć, aby wygodnie rozłożyć aktywne okna w najbardziej odpowiadający nam układ.

Snap layout gif

Kolejną bardzo przydatną funkcją może okazać się usprawniona współpraca systemu Windows 11 z ekranami. Microsoft pozwoli teraz wybierać w opcjach ekranu dynamiczną częstotliwość odświeżania ekranu, a komputery po odłączeniu od wyświetlaczy zewnętrznych mają zapamiętywać rozkład okien i ikon. To oznacza koniec bałaganu na pulpicie za każdym razem gdy podłączymy lub odłączymy od niego kabel HDMI. Gdy odepniemy zewnętrzny wyświetlacz, okna, które na nim otworzyliśmy automatycznie się zminimalizują, a po ponownym podłączeniu wrócą na swoje miejsce zmaksymalizowane.

20210625 Undock Dock Stitched

Pełną listę nowości, którą Microsoft poleca sprawdzić w Windows 11 Preview Build możecie znaleźć pod tym adresem.


*Windows 11 Preview Build to próbna wersja systemu. Nie jest ona przeznaczona do trwałego zastosowania w pracy lub w domu. Instalację polecamy wykonać tylko na komputerze, które nie jest naszym głównym PC. Wersja preview nie gwarantuje stabilnego działania oprogramowania ani zachowania wszystkich danych przechowywanych na komputerze.


Posłuchaj nas!