Microsoft wystartował z procesem aktualizacji Windows 11 2022. Pierwsi użytkownicy mogą już pobierać uaktualnienie zawierające nowości związane z bezpieczeństwem, produktywnością oraz gamingiem.
Zanim przystąpimy do najważniejszego, czyli do omówienia zmian, które wprowadza aktualizacja Windows 11 2022 znana też jako 22H2, warto określić to, w jakim sposób możemy ją pobrać. Otóż update jest udostępniany falowo, a co za tym idzie, niektórzy będą musieli poczekać na monit o jego dostępności nieco dłużej. Jeśli komputer nie zgłasza takowej gotowości sam, należy udać się do menu Windows Update i sprawdzić tę kwestię ręcznie przy użyciu polecenia „Sprawdź aktualizację”. Teraz wystarczy już tylko pobrać i zainstalować paczkę. Czas trwania procesu jest zależny od wydajności konkretnej maszyny oraz od prędkości połączenia internetowego. Trzeba również przygotować się na to, że podczas zadania, sprzęt może kilkukrotnie uruchomić się ponownie. Jak zawsze, przed przystąpieniem do instalacji, wypada wykonać kopię zapasową najważniejszych danych.
Windows 11 2022: co nowego w 22H2?
Bezpieczeństwo powinno być priorytetem
Aktualizacja wnosi funkcję Smart App Control, której zadaniem jest blokowanie aplikacji, które potencjalnie mogą okazać się niebezpieczne dla oprogramowania lub użytkownika. Kod będzie każdorazowo analizowany z wykorzystaniem SI. System stosuje ponadto nowe rozwiązania związane z wirtualizacją HVCI (HyperVisor protected Code Integrity), co wpływa na zwiększenie ochrony przed złamaniem zabezpieczeń danej jednostki.
Produktywność, czyli wydajność pracy ponad wszystko
W temacie produktywności, Microsoft zdecydował się na optymalizację wydajności oprogramowania pod kątem sprzętowym oraz optymalizację zużycia energii. Cel jest jeden – sprawniejsza praca, ale firma nie ograniczyła się wyłącznie do tego. W celu zapewnienia większej produktywności, mamy także zmiany w zakresie rozmieszczenia okien na pulpicie, które jest teraz wygodniejsze i efektywniejsze. Dostosowanie przestrzeni roboczej do wymagań konkretnego usera to klucz do… produktywności. Nowości mamy także w przypadku powiadomień, które mogą być odpowiednio dezaktywowane w konkretnych przedziałach czasowych, w tak zwanych „sesjach”.
Coś dla graczy
Tym, co może skraść serca graczy, jest obsługa zmiennego odświeżania ekranu (VRR – Variable Refresh Rate) w produkcjach pracujących w tle oraz funkcja Auto HDR. Jak dokładnie zadziała druga z nowości? Otóż system będzie poszerzał rozpiętość tonalną gier uruchamianych w trybie SDR, uzyskując odpowiednie spektrum.
Z pełną listą nowości możecie zapoznać się na stronie Microsoftu