Windows 10X: wyciek informacji ujawnia połączenie interfejsów stacjonarnych i mobilnych

Opublikowano 27.10.2019 9:06 -


Microsoft podczas swojej konferencji na początku października zapowiedział sporo sprzętu. Duża część z tego zestawu pojawi się dopiero pod koniec przyszłego roku. Wyrażałem z tego powodu niezadowolenie w jednym z tekstów. Marika kilka dni później opisała zapowiedź systemu Windows 10X, a teraz pojawiły się wycieki informacji na temat interfejsu.

Nowy system operacyjny od Microsoftu ma być uniwersalnym rozwiązaniem. Firma chce, aby Windows 10X pojawił się nie tylko na pecetach, ale także na urządzeniach mobilnych czy konsoli Xbox. Oczywiście pierwszym sprzętem będzie nowy laptop Surface Neo, który pokazany był na wspomnianej konferencji, a pojawi się "w końcówce przyszłego roku".

Znany leaker WalkingCat dotarł do dokumentów, które szczegółowo opisują interfejs systemu Windows 10X. Widać tam, że zmiany wykraczają daleko poza menu Start, które przypomina to z tabletu. Jest to idealne połączenie tradycyjnego interfejsu znanego z komputerów stacjonarnych z takimi, które kojarzymy jedynie z urządzeń mobilnych typu smartfon czy tablet.

Windows 10X - rozwiązania podobne do tych z iPadOS

Chciałem unikać takich porównań, ale odkąd testuję iPadOS, to uważam tę funkcję za jedną z bardziej przydatnych i cieszę się, że będzie ona także w Windows 10X. Chodzi o pasek zadań i ikonkę ostatnio uruchamianej apki. W iPadOS jest to więcej niż jedna ikona, tutaj ma być, co najmniej jedna.

W ujawnionych przez leakera dokumentach czytamy również, że Windows 10X nie będzie systemem skierowanym stricte do użytkowników tabletów. Interfejs ma być znacznie bardziej przyjazny i przypominający tradycyjne widoki i elementy w menu. Przykładowo można będzie przerzucić pasek ikon na stałe do lewej strony, czy też zwiększyć liczbę aplikacji w pasku.

Z każdym miesiącem w sieci będzie pojawiać się zapewne więcej informacji na temat nowego systemu operacyjnego Microsoftu. Sam jestem ciekaw, jak firma to rozwiąże i jak finalnie system będzie się prezentował.

źródło: engadget.com

Wieści z Rozładowani.pl