W zasadzie ten tekst miał być trzema osobnymi. Nie ma co jednak rozmieniać się na drobne, więc postanowiłem zebrać wszystko w jednym wpisie, od podsumowania roku poprzedniego, a kończąc na planach na ten rok.

Jak to właściwie wszystko zacząć? Myślę, że od tego, że początek ubiegłego roku miał być dla nas przełomowy. Byliśmy bardzo blisko podpisania stałej umowy o współpracę z dużym graczem. Dzięki temu mogło się bardzo dynamicznie zmienić bardzo wiele. Z pewnością przekształcilibyśmy się w zespół nieco bardziej formalny, mieliśmy poczynić sporo inwestycji w rzeczy dość oczywiste i zacząć wypływać na jeszcze większe wody. Ba, może i nawet wystarczyłoby na stacjonarną redakcję. Niestety się nie udało. To podcięło nasze skrzydła bardzo skutecznie z początkiem  2017 roku.

R E K L A M A

Po zebraniu nowych sił postanowiliśmy dalej robić swoje i zamiast na partnerze strategicznym, skupić się na naszych celach. Patrząc na listę z ubiegłego roku, część z nich została zrealizowana, część nie. To, co jednak najważniejsze, pojawiły się w międzyczasie nowe cele, które zjadały poprzednie i zostały zrealizowane w 120%. To tylko dowód na to, że nie wszystko da się dobrze przewidzieć, czy zaplanować.

+70%

Prócz wszystkich statystyk i cyferek, to co dla mnie bardzo ważne, to zwiększenie naszych zasięgów właściwie na każdej płaszczyźnie. Cieszy najbardziej ta, która prezentuje 70% wzrostu sesji w 2017r. w stosunku do roku 2016. To niespełna 350k sesji więcej!

Wiecie co jest jednak najciekawsze? Mimo, że śledzę statystyki na bieżąco, widzę jak postępują, to ciągle skupiony na tym, by iść dalej, przestaje zauważać jak wielkie kroki poczyniliśmy. Dopiero kiedy Łukasz mnie uświadomił, zauważyłem jak daleko udało nam się zajść w tym roku, patrząc na lata ubiegłe.

Oczywiście dalej nie zajmujemy topowych list rankingu Gemiusa (i pewnie jeszcze chwilę nam się zejdzie ;-) ), najważniejsze, że idziemy systematycznie w tym kierunku, starając się jednak nie robić tego bardzo radykalnie, zatracając gdzieś po drodze swoją tożsamość.

Spektrum tematów na 2018 – drobne flirty

W tym roku nie zamierzamy poszerzać gruntowanie tematyki serwisu. Mamy plan, by rozbudować gałąź e-commerce, której u nas brakuje mocno (będziemy szukać od tego człowieka), a także z pewnością gałąź SEO/SEM, odkąd zakończyliśmy współpracę z Mateuszem. W końcówce roku branża (Tech) Moto nas delikatnie podszczypywała, więc może w końcu damy się zaprosić na randkę, ale miłości żadnej nie deklarujemy.

Trafiliśmy do worka?

Zeszły rok to także sporo wyzwań marketingowych. Pojawiało się na DailyWeb spora ilość partnerów, z którymi skutecznie przeprowadziliśmy promocję na naszym medium. Zawsze zupełnie uczciwie, znacie nas. Dla mnie osobistym kamieniem milowym, absolutnie ogromnym wyzwaniem – była współpraca z Cyfrowym Polsatem i Plusem. To największa akcja, zarówno jeśli rzucimy okiem na budżet, choć jeszcze większa, jeśli chodzi o organizacje (scenariusz, zakupy sprzętu, zaplanowanie przyjazdów wszystkich członków zespołu, zapewnienie noclegów, planu zdjęć etc.). Zrobiliśmy video, które zostało przyjęte przez Was zaskakująco ciepło :-) /kampania była prowadzona na FB, poniżej link do kopii na YT/:

Jako cały zespół mieliśmy okazje się spotkać w jednym miejscu i przez kilka dni zrealizować tę amatorską reklamę. Śmiechów nie było końca, ale nie zabrakło i ogromnych stresów. Na całość jednak z perspektywy czasu patrzy się z ogromną satysfakcją.

To było nasze pierwsze doświadczenie pracy z dużym klientem. Nauczyliśmy się wiele, a jeszcze więcej zainwestowaliśmy w sprzęty, by ten materiał przygotować. Oczywiście jesteśmy video-laikami, ale tworzenie takich materiałów, to naprawdę świetna zabawa.

Było także kilka innych mniejszych i większych współprac z przeróżnymi partnerami. Cieszy nas fakt, że sami do nas trafiają, jako do brandu, który znają. To bardzo budujące.

Gorzkich aspektów współpracy także nie zabrakło. Mieliśmy nieprzyjemność z jednym z brandów bardzo bliskiej nas branży. Pierwszy raz miałem do czynienia z tak wielkim brakiem wywiązywania się z własnych zobowiązań, braku szacunku dla czasu innej osoby, koszmar. Na szczęście to tylko jedna czarna owca, niemająca znaczenia na tle kilkunastu/kilkudziesięciu partnerów, z którymi współpraca udała się wzorowo.

Nowy wygląd

Odświeżenie wyglądu DailyWeb, to był jeden z głównych celów na poprzedni rok. Z wielkimi obsuwami, udało się temat domknąć. Przygotowane zostało także profesjonalne środowisko developerskie naszego DailyWeba, a wszystko za sprawną nieocenionego naszego ghost-deva: Dobrego Ducha DailyWeb.

Witaj na nowym DailyWeb

Przy okazji odświeżenia wizualnej warstwy DailyWeb, zmieniliśmy także nasze slogan z wysłużonego i nie do końca aktualnego: Blog pasjonatów technologii WWW na Codziennie o sieci. Oddaje ono bardziej aktualny charakter poruszanych przez nas tematów i wpisuje się idealnie w kierunek, którym chcielibyśmy podążać.

Skład

Nasz skład jest wartością bardzo zmienną. Jestem bardzo restrykcyjny i wymagający, jeśli chodzi o systematyczność. To bardzo ważna cecha, która czasem jest trudna do utrzymania, tym bardziej, gdy każdy z nas ma swoje życie zawodowe, rodzinne i swoje dodatkowe pasje i zainteresowania. Wiem, że póki nie będziemy stacjonarną redakcją z etatami, gdzie będę posiadał czyjąś uwagę przez pełne 8 godzin, to zmiany w naszym zespole będą się pojawiać mniejsze czy większe.

Cieszy mnie niesamowicie jednak, że cały trzon naszego zespołu pozostaje niezmienny. Teraz dołączyły do nas kolejne osoby, które mam nadzieję pozostaną z nami na dłużej, tym bardziej że ze wzrostem zainteresowania ze strony partnerów, mam więcej sposobów na perswazje :-)

ezgif 5 dae6fff0c1

W ubiegłym roku dołączyli do nas: Kasia, Adrian, Paulina i z końcem roku Kuba. Pożegnaliśmy się z Michałem i Mateuszem, którzy zwyczajnie byli rozdarci między rosnącą ilością obowiązków wynikających z życia zawodowego.

Aktualny set-up jest dla mnie tym pożądanym, kiedy w końcu po zaplanowaniu cyklu publikacyjnego, mamy tyle tekstów każdego dnia, ile zakładałem na początku roku. Tym samym mogę zająć się także innymi aspektami działania DailyWeb, a nie tylko pracą nad tekstami w ilości takiej, by swoje standardy uzupełnić.

W tym roku planujemy przyjąć jeszcze dwie osoby. Pierwszą jak wspomniałem wyżej, od świata e-commerce, druga będzie odpowiedzialna za świat SEO, zarówno poprzez pisanie tekstów jak i wsparcie działania DW.

Zamykając rok ubiegły

Mieliśmy także sporo inwestycji. Od tych zupełnie materialnych, takich jak sprzęt do nagrywania video, kończąc na kompleksowych działaniach związanych z SEO. Tutaj jeszcze sporo przed nami, bo udało nam się zrealizować tylko część wytycznych, które powstały w wyniku współpracy z agencją SEO, ale mimo to dało to świetne rezultaty w kontekście ruchu organicznego.

2017 rok zaczął się dla DailyWeb bardzo niepomyślnie, ale najważniejsze jak się skończył. Ilość parterów, akcji marketingowych i zrealizowanych pomysłów jest na poziomie na jakim nie była nigdy. To był zdecydowanie świetny rok.

Co w nowym roku?

Filary naszego planu są już gotowe, szlifujemy kilka pozostałych elementów, część z nich mogę Wam zdradzić. Przede wszystkim ustabilizowaliśmy skład zespołu, tak bym miał czas na pozostałe zadania wysokopoziomowe w kontekście naszej działalności. Tym samym mottem przewodnim tego roku będzie dla nas jakość, rozumiana właściwie na każdej płaszczyźnie.

Chcemy także wystartować z projektem, który miał pojawi się już po wakacjach. Niestety zabrakło czasu. Wrócimy do niego jeszcze w pierwszym kwartale i spodziewamy się, że zamiesza on nieco w kotle.

Będziemy kontynuować nasze działania SEO współpracując z naszą agencją, która świeci nam swoim ogromnym doświadczeniem na rynku wydawców internetowych.

Prócz statystyk i cyferek, chcemy także przywrócić do świetności takie nasze tworzy jak chociażby WWWłaśnie Podcast, z nieco zmienioną, odświeżoną formułą. Mamy dużo zadań związanych z organizacją naszej pracy, dużo pomysłów na zainwestowanie pieniędzy, a z rzeczy absolutnie przyziemnych, na pewno w tym roku urządzimy sobie stacjonarną redakcję na kilka dni, podczas DailyWebowej integracji :-)

Nasze działania z parterami to także osobny kawałek tortu. Już w styczniu oddamy Wam do dyspozycji serie interesujących materiałów, które już częściowo powstały przy współpracy z dwoma partnerami.

Jest sporo rzeczy, o których jeszcze Wam powiedzieć nie mogę, ale jestem bardzo podekscytowany na ten rok, rezygnujemy z partnerów strategicznych, a kontynuujemy zdobywanie klientów na własną rękę. Za tym idą budżety, które potem możemy przekuwać w nasze autorskie pomysły i projekty. Ciesze się, że okresy świąteczne i urlopy przy końcu roku już za nami i w końcu można przejść do wykreślania kolejnych pozycji z listy rzeczy do zrobienia.

Wszystko osiągnięcia tego roku, nie byłyby możliwe gdyby nie zespół DailyWeb. To naprawdę sztuka łączyć wszystkie obowiązki zawodowe, rodzinne i dostarczać systematycznie kolejne teksty, działając na wpół-hobbystycznie. Wielki pokłony i szacunek dla całego zespołu DailyWeb – jesteście wielcy.

Oczywiście bez Was nie było by nas, jak pompatycznie by to nie brzmiało. Dziękujemy Wam, za zaufanie, odwiedziny i aktywność. Doceniamy każdą konstruktywną krytykę, nawet przez taką, przez którą potem mam problem, by zasnąć. Dziękujemy i mam nadzieję, że będziecie nam towarzyszyć i w tym roku, pełni satysfakcji z tego, co będziemy dla Was robić.