Wieczorem kolejny przelot, a w nocy - następny, czyli rozkład "jazdy" Starlinków

Opublikowano 2.06.2020 14:34 -


Z niecierpliwością czekamy na ósmą serię satelitów Starlink, która zostanie wystrzelona już pojutrze, w czwartek. Wtedy satelity będą dobrze widoczne (jeśli oczywiście będą nad nami w nocy), ale w międzyczasie jest okazja do innych obserwacji.

Poprzednie serie są słabo widoczne, ale dzisiaj odbędzie się kolejny przelot. Wieczorem nad Polską przeleci "czwarta" seria z 16 satelitami, a w nocy szósty zestaw z aż 40 satelitami.

PRZELOTY STARLINK We wtorek 2.06.2020:

  • 22:49 – 16 satelitów Starlink, widoczne “centralnie nad nami” (będą lecieć od zachodu)

PRZELOTY STARLINK W NOCY Z wtorku na środę 02.06/3.06.2020:

  • 01:05 – 40 satelitów Starlink, widoczne “centralnie nad nami” (będą lecieć od zachodu)

starlink

TESTY STARLINKÓW W TYM ROKU

W tym roku planowane są pierwsze poważne testy szerokopasmowego Internetu ze Starlinków w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Satelity mają stworzyć sieć, która zapewni dostęp do Internetu w najdalszych zakątkach naszej planety. Plany SpaceX są bardzo ambitne, chcą wysłać wszystkie satelity Starlink w przeciągu 12-14 miesięcy. Według założeń firmy zapewni to dostęp do sieci o przepustowości 1 Gbps nawet na obszarach wiejskich. Pierwsza seria została wystrzelona pod koniec maja ubiegłego roku.

Internet ze Starlinków od SpaceX jest już dostępny. Pierwsze testy się odbyły i to z powodzeniem. Dowodem na działanie jest tweet, który wysłał Elon Musk, korzystając właśnie z internetu ze Starlink.

SPACEX ZWIĘKSZA ZASIĘGI

SpaceX kilka miesięcy temu złożył niezbędne dokumenty z wnioskiem o zgodę na wystrzelenie nawet 30 000 satelitów. Pierwotnie miało to być 12 000, na które zgoda już jest. Łączna liczba budzi zatem podziw, bo będzie to 42 000 satelitów w przestrzeni kosmicznej. Taka konstelacja ma zapewnić dostęp do szerokopasmowego internetu nawet w najbardziej oddalonych zakątkach świata.

Wieści z Rozładowani.pl