Microsoft lubi dziwne wyświetlacze. Nie mówię o historycznych urządzeniach jak Tablet PC czy projekt Courier. Chodzi mi o znacznie świeższe inicjatywy jak urządzenia ze składanym wyświetlaczem (którego patent wypłynął na początku ubiegłego miesiąca) lub etui z wyświetlaczem E-ink, które opisywałem ostatnio. Co byście powiedzieli jednak na Surface Pro z drugim wyświetlaczem po zewnętrznej stronie?

Więcej użytku z obudowy

Patent nie jest nowy, bo pochodzi z maja 2017 roku. W rozpisce patentu można przeczytać o celu takiego rozwiązania. Pracownicy z działu badawczego zauważają, że wiele użytkowników domaga się nowych mniejszych urządzeń, które zostaną dostosowane do nowych funkcji i umożliwią nowe zastosowanie. Zauważono też całkiem słusznie, że wiele komputerów przenośnych zawiera powierzchnię, która nie jest używana i nie wnosi żadnej elektronicznej funkcji. Czas to zmienić!

R E K L A M A

Metaliczna powierzchnia i obraz pod nią

Petent odnosi się już do konkretnie określonego rozwiązania. Jest nim metaliczna powierzchnia (jednolita z obudową Surface), która pokryje wyświetlacz (w dowolnej technologii, może to być OLED lub IPS) a dodatkowa powierzchnia dotykowa pozwoli na wprowadzanie danych. Użytkownik oprócz odczytywania konkretnych informacji, będzie mógł samodzielnie wprowadzać dane palcem lub rysikiem. Obraz na metalicznej powierzchni będzie wyświetlany selektywnie przez podświetlanie tylko wybranych pikseli. Ma to dać efekt pisanie na obudowie Surface. Wyobrażam sobie, jak świetnie musi wyglądać!

154D009C C0B9 48EC BB13 462E975FAAA0

Wyświetlacz ma być dostępny dla użytkownika zawsze, ale najlepiej ma się sprawdzić, gdy Surface będzie w pozycji „zamkniętej”. Będzie dawał wtedy dostęp do podstawowych aplikacji, pozwoli też na wprowadzanie danych bez rozkładanie urządzenia.

Świetne rozwiązanie, by szybko coś zanotować, sprawdzić powiadomienia z aplikacji (lub pocztę e-mail). Widziałbym też zastosowanie tego patentu do prowadzenia rozmów przez komunikatory, bez angażowania w to otoczenia (dyskretna konwersacja podczas spotkania). Przypomina mi to też o starym telefonie LG Shine, którego wyświetlacz ukryty był pod lustrzaną powierzchnią. Panel dotykowy mógłby wprowadzić nowe gesty lub ułatwić sterowanie w grach komputerowych.


Posłuchaj nas!