Jeśli miałabym wymienić największą moim zdaniem zaletę WhatsAppa, postawiłabym na prostotę. Przejrzysty, nieskomplikowany interfejs i brak zupełnie zbędnych, a obciążających działanie aplikacji funkcji sprawiają, że wygrywa on z Messengerem i większością konkurencji pod względem funkcjonalności. Niestety, wspomniany minimalizm często szedł w parze z pewnymi dość oczywistymi brakami po stronie UX. Na szczęście WhatsApp testuje obecnie kilka przydatnych funkcji, które skutecznie powinny wypełnić tę lukę. Jak informuje serwis WABetainfo, wśród nich m.in. funkcja mająca na celu ułatwienia wyszukiwania wiadomości i lepsze zarządzanie pamięcią masową. 

Nowe funkcje w WhatsApp

Pierwszą z proponowanych nowości, jest możliwość wyszukiwania wiadomości po dacie. Trzeba przyznać, że obecnie znalezienie interesującej nas wiadomości na WhatsApp nie należy do najprostszej czynności. Nowa funkcja ma szansę jednak to zmienić. W tym celu w wyszukiwarce czatu aplikacji pojawi się nowa ikona kalendarza. Naciśnięcie jej pozwoli na wybór interesującej nas daty wysłania lub otrzymania wiadomości i przefiltrowanie wyników wyszukiwania. Według zapowiedzi łatwiejsze stanie się także wyszukiwanie przesłanych przez komunikator obrazów. Funkcja, testowana wcześniej także w aplikacji na Androida, dotyczy tych zdjęć, które przesyłane dalej są między użytkownikami m.in. 4 razy.

WhatsApp wprowadza ograniczenie przekazywania wiadomości

Inną ciekawą nowością jest z pewnością możliwość zalogowania na kilku urządzeniach jednocześnie. Z dość niezrozumiałych względów opcja ta była do tej pory niedostępna, i to mimo całkiem licznej grupy użytkowników korzystających także z desktopowej wersji aplikacji. Twórcy WhatsApp wreszcie chyba zdali sobie sprawę z realności zjawiska multiscreeningu. W kodzie aplikacji znaleziono bowiem opcję pozwalającą na zalogowanie się jednocześnie nawet na 4 różnych urządzeniach.

Listę wieńczy funkcja mająca w założeniu ułatwić zarządzanie pamięcią masową aplikacji. Oprócz zbiorczej informacji o tym, ile miejsca zajmuje cały czat, w aplikacji pojawi się dodatkowa karta wyszczególniająca pliki zajmujące najwięcej pamięci. Dodatkowo będzie dostępna także osobna sekcja dla plików przekazywanych dalej, dzięki której będzie można łatwo usunąć powielone treści. Pojawi się także możliwość usunięcia wszystkich czatów poza tymi, które zostaną oznaczone przez nas gwiazdką.

Niestety, nie wiadomo jeszcze, kiedy wspomniane funkcje zostaną udostępnione użytkownikom. Możecie być jednak pewni, że jak tylko tak się stanie, dowiedzie się tego na naszych łamach.


Posłuchaj nas!