Według najnowszych ustaleń to książę Arabii Saudyjskiej stoi za włamaniem do telefonu Jeffa Bezosa

Według najnowszych ustaleń to książę Arabii Saudyjskiej stoi za włamaniem do telefonu Jeffa Bezosa

Opublikowano 23.01.2020 12:55 Aktualizacja: 23.01.2020 12:56 -


Sprawa ma początek w maju 2018 roku. To wtedy z telefonu Jeffa Bezosa zaczęły wyciekać prywatne i firmowe dane. Tuż po tym, gdy Bezos dostał dziwny plik wideo od korespondującego z nim na WhatsApp księcia Arabii Saudyjskiej.

Nie lubię, gdy technologia miesza się z polityką. Na kanwie sytuacji, która miała miejsce z udziałem Jeffa Bezosa, można by nakręcić jednak kilka filmów według różnych gatunków — dramatu, romansu, thrillera czy nawet dokumentu politycznego.

Jeff Bezos powierzył analizę kryminalistyczną swojego telefonu firmie FTI consulting. Analiza została ukończona i chociaż jej treść zostanie odczytana na konferencji prasowej w piątek, już zaznajomiono z nią najważniejsze media. W jakim celu miałby być szpiegowany Bezos?

Jeff Bezos
Jeff i książę Arabii Saudyjskiej

Bezos jest właścicielem Washington Post

Nash Holdings LLC kontrolowany jest przez szefa Amazonu. Holding kupił w 2013 roku Washington Post. To medium, które zatrudniało Dżamala Chaszukdżi (Jamal Khashoggi). Był on współpracownikiem gazety i publikował niepochlebne i kompromitujące rząd Arabii Saudyjskiej materiały. Dziennikarz był torturowany, zabity, a następnie poćwiartowany — z morderstwem tym został powiązany książę Arabii Saudyjskiej, czyli Mohammed bin Salman.

Jak informuje The Guardian, wyciek prywatnych i firmowych danych Brezosa miał na celu uzyskanie przewagi nad założycielem Amazona i właścicielem niepochlebnego Washington Post.

Rozwód i szantaże

Rozwód Jeffa Bezosa odbił się szerokim echem na świecie. Głównie dlatego, że został nazwany najdroższym rozwodem świata. Na jego mocy małżonka, Mackenzie Bezos, otrzymała 4% akcji Amazona, które były wtedy wyceniane na około 35 mld dolarów. To pozwoliło stać się jej jedną z najbogatszych kobiet na świecie. Mackenzie przekazała jednak na byłego męża prawa głosu na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy.

Jeff
Jeff i Mackenzie

National Enquirer to tabloid, który ujawnił romans Jeffa Bezosa. Szef Amazonu zdecydował się na własne śledztwo, które miało ustalić, w jaki sposób tabloid wszedł w posiadania kompromitujących go treści. Wkrótce po tym Bezos był szantażowany — kompromitujące go zdjęcia i materiały, miały zostać upublicznione, jeśli nie „odpuści” śledztwa.

W tamtym czasie wszystkie osoby, które uważnie śledziły postępy w sprawie rozwodu Bezosa, mogły zauważyć nietypowe połączenia między Jeffem Bezosem, Donaldem Trumpem oraz niezidentyfikowanymi przedstawicielami rządu Arabii Saudyjskiej.

Teraz sytuacja jest już klarowna. Wiadomo, w jaki sposób wykradziono dane, wiadomo z jakiego powodu, wiemy też na czyje zlecenie i jakie miało to skutki w prywatnym życiu Jeffa Beezosa.

Dla chcących wiedzieć więcej:

3 - 5 Sep 2020
Jesteśmy na #IFA2020 - zobacz naszą relację