Próbowałeś projektować strony WWW w Illustratorze? Nie? Oto parę powodów dlaczego powinieneś zacząć. Adobe Illustrator to wektorowy brat naszego Photoshopa, super użyteczny przy rysunkach krzywymi, jednak wersja CC posiada parę ciekawych bajerów użytecznych przy projektowaniu stron, także tych responsywnych. Prócz dynamicznego tworzenia wszelakich buttonów oraz usprawnienia narzędzi pióra, wersja CC ukrywa coś więcej.

1. Style teksu 

Coś, czym definitywnie różni się Illustrator od Photoshopa, a ułatwia projektowanie. Ile razy projektując w PS’ie zdarzyło Ci się nieraz kopiować całe nagłówki z tekstem tylko po to by pokazać klientowi układ akapitów strony? Illustrator umożliwia zapisanie swoich indywidualnych stylów i aplikowanie ich na poszczególne sekcje.

rys1

2. Rozciągable SVG

Zapisz SVG na potrzeby zmieniających się rozdzielczości. Tą funkcję znajdziesz przy zapisie do pliku, w zaawansowanych opcjach.

rys2

3. Owijanie tekstu wokół kształtu

Ciekawy efekt oblewającego tekstu nie jest już przeznaczony jedynie do materiałów drukowanych, baw się nim. Z zaznaczonym obiektem, klikamy w Object -> Text Wrap -> Make. (Obiekt -> Oblewanie tekstem -> Utwórz)

rys3

4. Kolory globalne

Za jednym zamachem zmieniasz kolor wielu obiektom (czcionki, ikony, kształtki).

5. Praca z kolumnami

Mała rzecz, a cieszy: przy otarciu okna z nowym plikiem zaznacz ilość kolumn jaką ma mieć Twój layout.

6. Chyba najciekawszy kwiatek:

bawiąc się projektem, Illustrator sam tworzy dla nas style CSS. Zaznaczając wszystko z layoutu, klikamy panel CSS Properties  (Okno > Właściwości CSS), a następnie w Export CSS (Eksport CSS) i voila! Rzecz jasna, funkcjonalność sprawdza się raczej na małych projektach, duże wymagają naszej interwencji, jednak mimo wszystko myślę, że funkcja jest godna uwagi.

rys4

Photoshop to niezawodne narzędzie od projektowania, wychudzenia już niezłej modelki czy zabawy z efektami. Jednak jeśli chcemy przejść przez parę etapów projektowania, od szkicu i templatek, do gotowego layoutu, gdzie zmienimy w oka mgnieniu style wielu elementów, aby na końcu wyposażyć się we wstępnego CSS – dlaczego nie spróbować Illustratora?