Google udostępnia nowszą wersję Wear OS 3 opartego na Androidzie 11 dla deweloperów.

Google podczas I/O 2021 zapowiedziało sporą aktualizację swojego systemu dla zegarków Wear OS 3. Całość miała działać sprawniej na samych urządzeniach, być lepiej zoptymalizowana pod kątem baterii oraz dzięki współpracy z Samsungiem byłoby więcej urządzeń na rynku z tym nowym systemem. Do tej pory królował głównie Mobvoi ze swoimi TicWatch’ami oraz Fossil.

Wear OS 3 udostępnione dla deweloperów

Obecnie jeśli deweloper chce przetestować swoje aplikacje na nowej wersji systemu Wear OS to jedną z opcji (oprócz kupowania zegarka Samsunga) jest używanie emulatora dołączanego z Android Studio. Wczoraj został wydany nowszy obraz systemu, który jest coraz bliżej stabilnego wydania. 

Obecnie tylko zegarki Samsunga mają dostęp do najnowszej wersji systemu, na który została nałożona nakładka One UI dla zegarków. Nie każdemu może odpowiadać nakładka Samsunga, więc można sprawdzić, jak wygląda czysta wersja systemu na zegarki od Google’a.

Zmiany w Wear OS 3

Wygląd systemu uległ lekkiej zmianie, widać odświeżone elementy na przełącznikach po zsunięciu górnej belki. Siatka przełączników dodatkowo mieści teraz ich więcej, wcześniej było 6 przełączników, a teraz jest 9. Dodatkowo w niektórych miejscach, na przykład w menu do wyboru sieci WiFi zawitały gradienty na przełącznikach. 

Niestety, zawitała też jedna ze zmian, której nie lubiłem na Galaxy Watch 4. Na poprzedniej wersji systemu, czyli Wear OS 2 zegarek miał sterowanie muzyką z telefonu w szybkich ustawieniach. Dlatego było mniej przełączników, bo jeden rządek to było menu sterowania. 

Na Samsungu zauważyłem, że gdy odtwarzałem muzykę na telefonie, to zegarek pokazywał tylko niewielką ikonkę na dole tarczy, że tutaj należy dotknąć, aby uruchomić sterowanie muzyką (może na większym modelu byłoby łatwiej włączyć sterowanie). 

Jak widać, jest to związane z Wear OS 3, który ma podobne rozwiązanie. Ale on rozwiązuje ten problem nieco inaczej. Na emulatorze widać kropkę, która pokazuje, że jest odtwarzana muzyka. Ale dodatkowo po wejściu do menu z aplikacjami, na samej początku będzie odnośnik do sterowania muzyką jeśli dla kogoś będzie problemem wejście z głównego ekranu.

Dodatkowo w ustawieniach zegarka można zauważyć nową sekcję związaną ze zdrowiem. Można w niej wprowadzić wagę, wzrost oraz płeć. Wygląda to na miejsce, z którego aplikacje będą pobierały dane do uzupełnienia ich przy pierwszym konfigurowaniu aplikacji albo będzie to odnośnik do innej aplikacji, która jeszcze nie jest dostępna w tej wersji systemu.

Dodatkowo Google nieco zmieniło elementy UI w przypadku ustawiania tarcz zegarka oraz wyboru kart, które są dostępne po przesunięciu palcem w lewo lub w prawo z ekranu głównego.

Całość UI, dobór kolorów w niektórych miejscach (na przykład w miejscu z wyborem tarcz) pasuje do googlowego Material You znanym z Pixeli. Całość wygląda przyjemnie dla oka. Niestety, użytkownicy niektórych zegarków z Wear OS 2 dostaną aktualizację do trójki w połowie 2022 roku. Obecnie nowe zegarki inne niż Samsung ciągle korzystają z poprzedniej wersji systemu.

Fossil wypuścił na rynek 6 generację swoich smartwatchy, które ciągle korzystają z Wear OS 2.x. Aktualizacja do trójki została zapowiedziana na kiedyś w przyszłym roku. A sam update dostanie tylko najnowsza generacja. W przypadku TicWatch’y aktualiacje dostaną najprawdopodobniej 4 modele.

Niestety, proces aktualizacji urządzeń nie wygląda na zbyt sprawny. Chociaż z drugiej strony wysokie wymagania oznaczają, że zegarki wychodzące z nowym systemem powinny sprawnie działać z nowym systemem.