Waze umiera? Nic z tego - właśnie otrzymuje nową wersję dla CarPlay

Opublikowano 25.11.2020 11:16 -


W momencie przejęcia Waze przez Google wszyscy wróżyli tej aplikacji powolną śmierć na cześć Google Maps, które przejęło wiele funkcji od kupionej firmy. Chyba jednak tak się nie skończy, skoro Waze testuje właśnie nową wersję obsługującą nowy CarPlay Apple z obsługą podzielonego ekranu.

WPolsce Waze nie jest szczególnie popularny i większość porusza się po kraju z Google Maps. Na pewno jednak jest niemałe grono osób, które przyzwyczaiło się do Waze w momencie kiedy tylko ona oferowała zgłaszanie utrudnień na drodze w tej samej aplikacji co nawigacja. Uprzedzając komentarze: nawigacja w Yanosiku jest tak kiepska, że nie spełnia tego warunku moim zdaniem. To właśnie te osoby czekają z niecierpliwością na nową wersję, która będzie działała lepiej z odświeżonym CarPlay. Mam dobrą informację - wersja beta już jest, finalna wkrótce.

CarPlay i Waze

Firma Apple wprowadziła kompletnie zmieniony pulpit nawigacyjny w CarPlay przy okazji aktualizacji iOS 13 w zeszłym roku. Wprowadził on tzw. Split View, który pozwala obsługiwać kilka aplikacji naraz, zmniejszając okno nawigacji o jakieś 60% do formy dużego okienka. Podczas nawigacji mamy zatem dostęp do aktualnie odtwarzanego utworu czy informacjach o celu podróży. Jak się można domyślić, taka funkcjonalność spotkała się z dużym poklaskiem. Niestety działała tylko z mapami Apple. Inne aplikacje uruchamiały się standardowo, tylko w wersji na pełen ekran.

waze carplay split view 2.0

Apple w aktualizacji iOS 13.4 umożliwiło uruchamianie w tym trybie aplikacji firm trzecich. Google Maps wypuściło współpracującą wersję w sierpniu tego roku, a na Waze trzeba było czekać nadal.

Beta działa, kiedy finalna?

Osoba będąca testerem nowych wersji Waze, informuje, wraz ze zrzutami ekranu, że w najnowszej wersji działa tzw. Split View w CarPlay. Nowa beta zawiera również wskazówki dotyczące pasa ruchu, który trzeba obrać dla iOS.

Nie uzyskano potwierdzenia tej wersji od rzecznika Waze, zatem nie znamy nawet przybliżonej daty premiery finalnej wersji, ale zrzuty wyglądają obiecująco.

e3bacbc8d6177fefeff7d69dafed48c6

Pandemia COVID-19 dotknęła bardzo mocno firmy, które pracują nad aplikacjami do nawigacji. O tym się może głośno nie mówi, ale to, że siedzimy w domu, oznacza gigantyczne straty firm, takich jak Waze czy Yanosik. Choć chodzą słuchy o problemach wewnątrz tych firm, wydaje się, że nie jest tak źle, skoro wydają one nowe wersje z usprawnieniami.

Wieści z Rozładowani.pl