Wappalyzer - narzędzie do sprawdzenia ciekawych informacji o stronie WWW

Wappalyzer – narzędzie do sprawdzenia ciekawych informacji o stronie WWW

Opublikowano 9.01.2012 19:40 - 2


Pewnie nie raz zastanawialiście się z jakiego skryptu CMS korzysta aktualnie przeglądany przez Was serwis internetowy. Jeszcze częściej pojawiały się pytania o wykorzystany atrakcyjny skrypt. Oczywiście pierwsze co, by uzyskać odpowiedź na nurtujące nas pytania było otworzenie źródła strony i poszukiwanie konkretnych fragmentów kodu, by odnaleźć interesująca nas nazwę.

Teraz może być to nieco prostsze pod warunkiem, że skorzystacie z wtyczki o nazwie Wappalyzer. Jest to narzędzie dostępne dla przeglądarek takich jaki Chrome czy Firefox. Wyświetla ono najistotniejsze informacje o aktualnie przeglądanej witrynie internetowej. Zaczynając od wykorzystanego CMSa, kończąc na nazwie dystrybucji linuksa, na którym postawiony jest serwer.

Wappalyzer po zainstalowaniu, domyślnie uruchamia się w pasku adresu, umieszczając w jego prawej części ikonki z informacją o technologiach wykorzystywanych przez stronę. Na przykładzie mojego bloga:

Na podstawie samych ikonek, Ci sprytniejsi już wiedzą jakie technologie wykorzystuje serwis. Pozostali mogą kliknąć w ikony, wówczas pojawi się informacja opisowa. Co ciekawe ikony nie muszą być umieszczone w pasku adresu, mogą zostać umieszczone w dolnym pasku dodatków (jeśli ktoś korzysta). Z obserwacji wynika, że ten plugin nie spowalnia wczytywania stron, także nie ma specjalnych przeciwwskazań do jego korzystania :-)

Pamiętajcie jednak o jednym, w domyśle włączone jest anonimowe wysyłanie informacji o technologiach, na które się natknięcie przeglądając swoje ulubione serwisy internetowe. Dzięki temu na stronie Wappalyzer możecie się dowiedzieć najpopularniejszych narzędziach/technologiach wykorzystywanych w świecie internetu.

Wieści z Rozładowani.pl