Walkman pojawił się dokładnie 40 lat temu! Pamiętacie swój pierwszy odtwarzacz?

Walkman pojawił się dokładnie 40 lat temu! Pamiętacie swój pierwszy odtwarzacz?

Opublikowano 2.07.2019 21:41 Aktualizacja: 3.07.2019 8:23 -


Jestem jednym z tych, którzy mieli własnego Walkmana i wspominają go z łezką w oku. To niebywałe, że pierwszy Walkman właśnie dzisiaj skończył 40 lat.

Dokładnie 1 lipca 1979 roku pojawił się pierwszy Walkman, który wyszedł spod rąk marki Sony. To kultowe urządzenie oznaczone było nazwą TPS-L2 i rozpoczęło całą rewolucję w mobilnym odsłuchiwaniu muzyki. No tak, ale czy na pewno?

Okazuje się, że nie do końca. Otóż w roku, w którym pojawił się pierwszy Walkman, naturalnym była możliwość słuchania muzyki na przeróżnych urządzenia, uznawanych za mobilne. Były klasyczne boomboxy czy chociażby możliwość słuchania muzyki w aucie. To jednak Walkman pozwolił na mobilne słuchanie muzyki i doświadczanie jej personalnie, bez całego otoczenia. Tylko ja, słuchawki i muzyka.

Sony TPS-L2 – protoplasta Walkmanów

TP-LS2 kiedy pojawił się 1 lipca 1979 był urządzeniem, które pozwalało na słuchanie muzyki przez dwie osoby naraz. Wszystko za sprawą dwóch gniazd słuchawkowych (widocznych na zdjęciu, w górnej części urządzenia).

Skonstruowany z bardzo płaskich, ale szerokich kształtek aluminiowych oraz magnezowych, które zapewniały niewielką masę, małe wymiary i jednocześnie dużą trwałość i odporność na nieodpowiednie traktowanie.Wiki

Urządzenie stało się na tyle popularne w latach 80, że w pełni wypchnęło magnetofonowe odtwarzacze muzyczne. To w sumie nic dziwnego, kiedy małe, lekkie w stosunku do konkurentów urządzenie, dawało coś więcej niż konkurencja. Prywatność, odcięcie się od całego świata i osobistego doświadczenia muzyki. bez udziału nikogo postronnego.

Dalsze losy Walkmana to pasmo nieustających sukcesów w postaci kolejnych, ciągle to ulepszanych urządzeń. Nazwa ta stała się na tyle kultowa, że mimo że prawa autorskie do nazwy ma Sony, to wszystkie analogiczne odtwarzacze zostały określane  Walkmanami, jako typ urządzenia.

Pamiętacie swojego pierwszego Walkmana?

Ja swojego wspominam z łezką w oku, na samą myśl ile frajdy mi dał. Kupiłem go za odłożone pieniądze, które w całości na niego wydałem. Pamiętam też, że kosztował 100zł i to, że kupiłem go w Euro RTV AGD. Tak stałem się posiadaczem Philips AQ6581, ale niestety nie doszukałem się dokładnych informacji o dacie jego produkcji. Wedle ustalonych informacji, były to okolice końca ubiegłego wieku, jakkolwiek strasznie i odlegle to brzmi. Wyglądał dokładnie tak:

Oprócz frajdy, którą za jego pośrednictwem miałem podczas słuchania muzyki, zapisał mi się mocno w pamięci z niestety nieco mniej pozytywnego powodu. Otóż zepsuł się w dokładnie 1 dzień po upływie rocznej gwarancji. Pamiętam że z wielkim żalem zaniosłem go do sklepu, licząc na łaskę i zrozumienie ze strony marketu, ale niestety. Wyrok był jednoznaczny – nic nie mogą zrobić. Od tamtego czasu straciłem zaufanie do marki Phillips i właściwie przy każdej okazji, omijałem ich produkty szerokim łukiem. Mimo wszystko z perspektywy czasu piękne wspomnienia pozostały.

Wracając jednak do Walkmanów, tych prawdziwych, to jak podaje Wikipedia,  są produkowane w formie cyfrowej do dzisiaj. Śmiało można powiedzieć, że to jedne z tych produktów, które zmieniły świat. Nie pozostaje nic innego niż życzyć wszystkiego najlepszego!

Wieści z Rozładowani.pl