Można by przytoczyć jeden z memów, odwołujący się do Toy Story, gdzie Buzz prezentuje coś Chudemu, a ten ma przerażoną minę i podpisać go „Dezinformacja. Dezinformacja wszędzie.”. Z takim przekonaniem można spojrzeć w kierunku sieci społecznościowych, portali oraz komunikatorów. Dezinformacja stała się niebezpiecznym narzędziem, które wprowadza pewnego rodzaju chaos oraz panikę w jej odbiorcach. Rozsiewanie błędnych informacji prowadzi do błędnych przekonań, a te także do narażania życia lub zdrowia. Chodzi oczywiście o rozprzestrzenianie nieprawdziwych informacji na temat koronawirusa, ale nie tylko. Z takimi działaniami chce walczyć Facebook, nie tylko na swoim portalu głównym, ale także w ramach należących do niego aplikacji.

Facebook i Twitter blokują wypowiedzi Donalda Trumpa na temat COVID-19

Ograniczenie przekazywania wiadomości na Messengerze

Facebook poinformował, że wprowadza do komunikatora Messenger pewien sposób kontroli przekazywanych wiadomości. Użytkownicy będą mogli je przekazywać maksymalnie do 5 osób lub grup na raz. Tym sposobem ograniczone oraz spowolnione ma zostać rozprzestrzenianie wiadomości dezinformacyjnych. Zauważono, że zwłaszcza teraz, kiedy na świecie panuje pandemia koronawirusa, pojawia się mnóstwo nieprawdziwych i błędnych informacji, a użytkownicy przesyłają je do siebie z wykorzystaniem Messengera, ale nie tylko. Również nadchodzące terminy wyborów w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, są powodem rozprzestrzeniania dezinformacyjnych wiadomości. Przedstawiciele Facebooka podają, że wprowadzenie powyższego ograniczenia ma służyć nie tylko zaprzestaniu rozchodzenia się błędnych informacji, ale także zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa użytkowników w internecie.

Dezinformacja na Facebooku i Messengerze

Facebook powalczy z dezinformacją na portalu przed wyborami w USA

Jak wspomniałem wyżej, Facebook stara się walczyć z dezinformacją na wielu polach. Biorąc pod uwagę najbliższe wybory w Stanach Zjednoczonych, z portalu znikną posty wskazujące na dezinformację w zakresie zarażenia koronawirusem, jeśli obywatel weźmie udział w głosowaniu. Pojawią się także dodatkowe informacje lub przekierowania do prawdziwych wiadomości na temat metod głosowania oraz ich wyników. Nie będą akceptowane również nowe reklamy polityczne.

Nowości w WhatsApp: walka z dezinformacją i obsługa pokoi z Messenger Rooms

Przeciwdziałanie dezinformacji wprowadzono już w WhatsAppie

Jakiś czas temu informowaliśmy Was o wprowadzeniu nowości w WhatsAppie. Jedna z nich dotyczyła właśnie walki z dezinformacją. W komunikatorze pojawiła się funkcja, która oznacza specjalną ikoną wiadomości wielokrotnie przekazywane. Po jej kliknięciu możliwe jest sprawdzenie kontekstu tej wiadomości za pośrednictwem wyszukiwarki Google. Dzięki temu użytkownik dowiaduje się, czy informacja jest prawdziwa lub wprowadza w błąd.

Bardzo dobrze, że Facebook podejmuje kolejne kroki w walce z dezinformacją. Nawet najmniejsze z nich cieszą.

Źródło: Facebook


Posłuchaj nas!