Wiele osób na pewno miało sytuacje, kiedy to starał się uruchomić, zdawałoby się prostą, aplikację na słabszym telefonie. Nie małe zaskoczenie przychodzi, jak zdajemy sobie sprawę, że aplikacja FB czy Instagrama wymaga prawie 100 MB pamięci na telefonie, a mimo to ładuje się wieczność. No niestety, moc urządzeń przenośnych rozleniwiła programistów, a dodatkowo pozwoliła zaimplementować więcej „upiększeń”.

Spotify Lite

Spotify wprowadza dziś lżejszą wersję swojej aplikacji na Androida — nazwaną Spotify Lite. Jest przeznaczona dla osób z mniejszymi pakietami danych i mniej wydajnymi urządzeniami. Aplikacja wymaga raptem 10 MB wolnej pamięci i zawiera jedną ważną nową funkcję — możliwość ustawienia limitu danych i otrzymania powiadomienia, gdy zostanie osiągnięte.

R E K L A M A

Aplikacja jest dostępna na razie na 36 rynkach w Azji, Ameryce Łacińskiej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce za pośrednictwem Google Play. Są to zatem rynki o słabszej infrastrukturze sieci oraz dominujących urządzeniach z najniższej półki cenowej. Wymogiem zatem było, aby aplikacja działała już na Androidzie w wersji 4.3, bądź wyższym. Choć u nas Aplikacja nie jest oficjalnie dostępna (na razie), możecie ją ściągnąć poprzez serwisy z plikami apk. Działa poprawnie na naszych kontach bez żadnych dodatkowych tricków.

Sama aplikacja nie wiele się różni od standardowej. Wydaje się jakby ikony, okładki płyt i cała reszta tła, były mniejszej rozdzielczości. Opcji jest tutaj zdecydowanie mniej. Na pierwszy rzut oka nie rozpoznacie, która wersja Spotify jest odpalona.

Spotify jest jedną z wielu dużych firm technologicznych, które wprowadzają aplikację lite. Na przykład Facebook uruchomił Facebook Lite, Messenger Lite i Instagram Lite. Uber uruchomił również własną wersję Lite. Tego rodzaju odchudzone aplikacje stają się coraz bardziej popularne i czasem krytyczne dla firm chcących wejść na rynki wschodzące.


Posłuchaj nas!