W październiku wystartuje Europejski Tydzień Kodowania

Opublikowano 18.08.2020 11:45 -


Kilka lat temu współprowadziłem warsztaty tworzenia gier komputerowych. Ze względu na to, że wydarzenie było skierowane do najmłodszych, konieczne było odpowiednie przygotowanie programu. Dlatego programowania było niewiele. Wraz ze znajomym postawiliśmy na bardziej graficzne rozwiązania. Poszło całkiem nieźle. Na tyle dobrze, że rodzice pytali się, gdzie jeszcze można wpaść na takie zajęcia. Wtedy zgodnie z moją ówczesną wiedzą, opowiedziałem, że nie mam pojęcia, czy ktoś jeszcze organizuje takie wydarzenia. Dzisiaj miałbym coś do zaproponowania.

Zdecydowanie zachęciłbym do zapoznania się z ofertą zajęć, które pojawią się w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania. W tym roku potrwa od 10 do 25 października. W związku z pandemią koronawirusa będą także dostępne zajęcia online. Oczywiście w dalszym ciągu można zgłaszać wydarzenia wymagające obecności, jednak konieczne jest przestrzeganie obowiązujących obostrzeń. Niemniej, zachęcam wszystkich do odwiedzenia strony "CodeWeek" i sprawdzenia, jakie zajęcia są już zaplanowane.

W chwili pisania tego tekstu na terenie Polski dodano ponad 500 wydarzeń! Do października jeszcze szmat czasu! Dlatego jeśli jesteście zainteresowani tą inicjatywą, to koniecznie sprawdźcie, co dzieje się w Waszej okolicy.

A może ktoś z Was chciałby zająć się organizacją takiego wydarzenia? Zachęcam! Z mojego doświadczenia wynika, że warto kontaktować się z młodymi ludźmi i ścierać się z ich myśleniem o tworzeniu. Często okazuje się, że wielu z nich już zderzyło się z programowaniem. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu ta wiedza jest dostępna w Internecie. A czy są jakieś zasoby dla tych, którzy chcieliby uczyć? "CodeWeek" wyciąga tutaj pomocą dłoń! Na stronie tej inicjatywy, znajdziecie mnóstwo najróżniejszych materiałów dotyczących narzędzie oraz pomysłów na przeprowadzenie zajęć o programowaniu. Przejrzałem kilka i muszę przyznać, że są to dość konkretne propozycje. Dobrym przykładem jest "all you need is {C<3DE}".

Materiały podzielone są na trzy sekcje, dzięki czemu coś dla siebie znajdą nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także pozostałe dorośli pragnący rozpocząć przygodę z tworzeniem kodu.

"CodeWeek" to tylko przykład świetnej inicjatywy. Jestem przekonany, że jest ich zdecydowanie więcej, ale mam wrażenie, że w ogóle o nich nie słychać. Przypominam, że dzisiaj jest dostępnych mnóstwo różnych możliwości promowania wydarzenia. Jest na przykład DailyWeb. Jestem przekonany, że przesłanie do nas, na redakcyjną skrzynkę, krótkiej informacji prasowej nie zaszkodzi.

Wieści z Rozładowani.pl