Kiedy na Ziemi zaczyna brakować nie tyle miejsca, co surowców, trzeba udać się gdzieś dalej. NASA wpadła już na ten pomysł i właśnie zakończyła konkurs Break the Ice Lunar Challenge. W ramach jego przyznano kilkanaście grantów różnym zespołom badaczy, którzy mają opracować najlepszy sposób na wydobywanie surowców na Księżycu.

Bez wątpienia pierwszym surowcem, którego zabraknie nam do życia na Ziemi będzie woda. Nie od dzisiaj wiadomo, że właśnie na naszym księżycu jest jej sporo, a zgromadzona ona jest tam w postaci lodu. Skoro on sobie tam grzecznie spoczywa, „to najwyższa pora” na jego eksplorację i dostarczenie na Ziemię – pomyślała zapewne NASA i uruchomiła projekt Break the Ice Lunar Challenge.

NASA wydobędzie lód na Księżycu

13 zespołów otrzymało granty o łącznej wartości pół miliona dolarów. Najwięcej kasy dostanie firma Redwire Space, której siedziba mieści się na Florydzie, w Jacksonville. Dostali oni 125 tysięcy dolarów, a ich propozycja jest jedną z najlepszych wg. oceny NASA. Firma stworzy specjalny, lekki łazik Lunar Transporter i to właśnie on odpali specjalną koparkę na Księżycu i odpowie za transport surowca.

Koncepcje systemu opracowane w ramach tego wyzwania umożliwią zrównoważone operacje na powierzchni Księżyca, torując nam drogę do przekształcania lodu księżycowego w niezbędne zasoby i zmniejszając nasze potrzeby w zakresie dostaw z Ziemi.

-mówi Monsi Roman, menedżer programu Centennial Challenges w NASA.

Na razie nie wyznaczono ostatecznego terminu odpalenia misji wydobywczej, ale biorąc pod uwagę rozwijające się szybko technologie i olbrzymie postępy w eksploracji kosmosu, taka misja może zostać uruchomiona już niebawem.

Sam projekt budzić może ogromne kontrowersje, bo wszyscy wiemy, jak bardzo zniszczyliśmy Ziemię. Jeśli jednak chcemy utrzymać ludzkość przy życiu, nie pozostaje nam – niestety – nic innego, jak szukanie surowców na innych obiektach Układu Słonecznego.


Posłuchaj nas!