Start chmurowej usługi xCloud zapowiedziano oficjalnie na 15 września. Będzie ona częścią pakietu Xbox Game Pass, w którym za 40 zł miesięcznie dostępne są do pobrania setki gier. W gry z Xboksa na telefonie czy tablecie będą mogli zagrać mieszkańcy 22 krajów, w tym Polski.

Gracze od jakiegoś czasu mogli testować usługę zarówno na Androidzie, jak i iOS. Microsoft zakończył już jednak testy na tej drugiej platformie i ogłosił, że xCloud nie będzie dostępny na iPhone’ach i iPadach z powodu polityki prywatności Apple.

W ramach xCloud będzie możliwe granie w gry z konsoli Xbox z wykorzystaniem ekranu smartfona lub tabletu. Urządzenie musi być podłączone do Internetu, trzeba mieć także subskrypcję Game Pass, standardowego pada od Xboksa i połączyć się z nim przez Bluetooth.

I najważniejsze – do gry nie potrzeba posiadać konsoli. Cała moc obliczeniowa konieczna do grania pobierana będzie z chmury.

Microsoft podkreśla, że usługa, która zostanie udostępniona 15 września będzie wersją beta – „to dopiero początek naszej przygody z graniem w chmurze”, zaznacza firma. XCloud ma być cały czas rozwijany. Czy oznacza to, że, przynajmniej na początku, możemy spodziewać się wolniejszego działania lub innych niedogodności? Zobaczymy już w połowie września.


Posłuchaj nas!