W Dokumentach Google pojawił się font, który ma poprawiać szybkość czytania tekstu

W Dokumentach Google pojawił się font, który ma poprawiać szybkość czytania tekstu

Opublikowano 14.08.2019 10:19 -


Ostatnie lata pokazały, że w przypadku Dokumentów Google stawia raczej na konsekwentną i powolną ewolucję niżeli śmiałe zmiany. I wszystko wskazuje na to, że jest to całkiem niezła strategia.

Zmiany w Dokumentach Google nie pojawiają się co prawda zbyt często, jednak w większości przypadków trafiają w sedno zapotrzebowań użytkownika. Być może to właśnie powolna ewolucja jest tutaj kluczem do sukcesywnego rozwoju produktu. I tak kilka miesięcy temu użytkownicy otrzymali nowe skróty klawiszowe, dzięki którym tworzenie dokumentów stało się jeszcze szybsze, a dziś padła zapowiedź kolejnych zmian.

Dokumenty, Arkusze i Prezentacje Google otrzymują tym razem nową czcionkę. I to nie byle jaką czcionkę, a taką, która została specjalnie zaprojektowana, aby zwiększyć szybkość czytania dokumentów. Font o nazwie Lexend został opracowany przez Thomasa Jockina, twórcy Quicksanda.

Choć Lexend na pierwszy rzut oka nie wydaje się znacznie różnić od innych standardowych czcionek bezszeryfowych, jak zapewnia twórca, cechuje się ona jeszcze większą skutecznością. Lexend występuje w siedmiu wersjach, a do jego powstania użyto danych z badań nad problemami z czytaniem ze zrozumieniem. Rozszerzone odstępy między znakami i dostosowane kształty konturów sprawiają, że tekst skanowany jest przez nasze oko jeszcze szybciej niż w przypadku innych fontów pozbawionych ozdobników. 

Aby uzyskać dostęp do nowej czcionki, trzeba najpierw przejść do rozwijanego menu fontów na pasku narzędzi i kliknąć na opcję „Więcej czcionek”. Stamtąd wystarczy wyszukać Lexend i dodać go do listy zapisanych czcionek. Wystarczy wybrać tę opcję raz aby korzystać z niej zarówno w obrębie Dokumentów, jak i Arkuszy i Prezentacji.

Wieści z Rozładowani.pl