W 1985 roku mogłeś zarejestrować jedną z 8 dostępnych domen, czyli historia domen w pigułce

W 1985 roku mogłeś zarejestrować jedną z 8 dostępnych domen, czyli historia domen w pigułce

Opublikowano 3.03.2015 21:19 - 7


Jeśli interesujesz się choć trochę światem domen, to z pewnością odpowiesz na pytanie: Jaką nazwę nosiła pierwsza zarejestrowana domena? Odpowiedź nie dla wszystkich jest oczywista, mowa oczywiście o Symbolics.com, która została utworzona przez amerykańską firmę o tej samej nazwie, 15 marca 1985 roku. Tak się składa, że zaraz od tej symbolicznej daty minie 30 lat. Jak podejrzewam, to właśnie z tej okazji, jak przypuszczam, została stworzona interesująca grafika, która przedstawia jak wyglądały premiery kolejnych domen przez te wszystkie lata.

Ciekawostką jest to, że w ważnym dla świata domen roku 1985, prócz rozszerzenia .com, można było mieć własną domenę w jednym z siedmiu różnych rozszerzeń. Pierwsze domeny związane z konkretnymi krajami, które dostępne były już w tym samym roku, to odpowiedniki oczywiście dla USA (.us), UK (.uk), ale nawet dla Izraela (.il). Polska domena pojawiła się dopiero w 1990 roku, czyli chwilę musieliśmy poczekać.

Jak wygląda sprawa teraz? Wystarczy porównać pierwsze lata z tymi ostatnimi i zalewem nowych końcówek. Zdecydowanie jest w czym wybierać (gdyby było mało komfortowo przeglądać, to tu znajdziecie odwołanie do obrazka).

timeline-infographic2-011

Wieści z Rozładowani.pl