W kanałach społecznościowych Volvo zadebiutował nowy, odświeżony i uproszczony znak marki.

Nowe logo Volvo nawiązuje do nurtu, którym podąża coraz więcej firm motoryzacyjnych – maksymalnego upraszczania  znaków. Do lamusa odchodzą znaki, które imitować miały ozdobne, chromowane logo, znane z samochodowych masek bądź grilli.

Pozbywanie się ze znaków przejść tonalnych i cieni, które udawać miały trójwymiar, jest rzeczą, którą jako fan minimalizmu bardzo cenię. Do tej pory uczyniły tak między innymi Nissan, Opel czy Volkswagen.

Tak będzie wyglądało nowe logo Nissana?!

Nowe logo Volvo

Do tej pory Volvo reprezentowane było przez znak, który nawiązywał wyglądem do logo firmy z 1930 roku. Właśnie wtedy w logo szwedzkiej firmy po raz pierwszy pojawił się znak, który niektórzy mogą skojarzyć z symbolem płci męskiej. Nic bardziej mylnego, dokładnie ten sam znak był bowiem starożytnym symbolem Marsa oraz symbolem żelaza.

I to właśnie do tego ostatniego znaczenia nawiązywał znak z 1930 roku, a co za tym idzie każdy następny. Ostatnie logo Volvo pochodzi z 2014 roku, gdy poprzeczna niebieska belka, na którym znajdowała się nazwa producenta, zawędrowała do środka okręgu. Wcześniej przecinała go bowiem w poprzek.

logo volvo 2021

W nowym logo belka znika całkowicie. Odchudzono również sam napis Volvo oraz otaczający go okrąg. Całość znaku jest teraz jednokolorowa. Największą zmianą, poza pierwszym w historii brakiem poziomej belki, jest z pewnością wyraźnie odcięcie strzałki od okręgu. Moim zdaniem uproszczony okrąg nie pasuje za bardzo do klasycznego szeryfowego kroju, który zdecydowano się zachować w logo szwedzkiego producenta.

Renault zmienia logo – stylowy powrót do przeszłości

O ile zdecydowana większość uproszczonych znaków firm motoryzacyjnych mi się podoba, to w przypadku Volvo jest inaczej. Nie jestem przekonany co do „oderwania” strzałki od okręgu i do tego, jak komponuje się on z szeryfowym krojem pisma. Więcej na temat nowego logo Volvo dowiemy się wkrótce. Nowy znak zadebiutuje na samochodach szwedzkiej marki prawdopodobnie na początku 2023 roku.

A Wy jak oceniacie rebranding Volvo?