Kilka dni temu Vivo pokazał oficjalnie nowy system stabilizacji obrazu wbudowany w aparat smartfona. Zamiast – tradycyjnie – tłumić wibracje liniowo, tym razem podjęto decyzję o skupieniu się na osiach obrotowych. X50 Pro otrzymał więc gimbala wbudowanego w moduł aparatu. 

Niestety – trzeba wybrać jakość lub stabilizację

Teraz chiński producent oficjalnie zaprezentował serię X50, na którą składają się trzy smartfony. Każdy z nich ma inny design wysepki aparatu, co wskazuje na różnice w specyfikacji. I tak jest – najtańszy X50 otrzymał główną matrycę Sony IMX598 o rozdzielczości 48MP z typową, czteroosiową stabilizacją obrazu. X50 Pro ma ten sam aparat, ale tym razem za tłumienie drgań odpowiada już wspomniany system a’la gimbal.

Uwaga! Tapeta może… zawiesić smartfona!

Co ciekawe X50 Pro+ nie posiada już tak zaawansowanej stabilizacji, ale popisuje się najnowszym wynalazkiem Samsunga – matrycą ISOCELL GN1 z rozdzielczością 50MP i ogromnym rozmiarem 1/1.3″. Właśnie to składa się na bardzo nietypowy wygląd aparatu, ale coś za coś – większa powierzchnia przyjmująca światło pozwoli na wyraźniejsze, ostrzejsze obrazy. Poza tym jeszcze trzy obiektywy – portretowy, ultraszerokokątny oraz (zależnie od wybranego egzemplarza) makro lub zoom peryskopowy.

Wszystkie trzy modele otrzymały łączność 5G i 8GB szybkiej pamięci RAM LPDDR4X. Różnią się procesory – odpowiednio Snapdragon 765G w tańszych X50 i X50 Pro oraz Snapdragon 865 w Pro+. Wszystkie trzy mają ekran 6.56″ FHD+ AMOLED z pojedynczym wycięciem na aparat 32MP (w X50 tafla jest płaska, w wyższych modelach zakrzywiona) oraz wbudowanym czytnikiem linii papilarnych. X50 Pro+ ma odświeżanie 120Hz, dwa niższe smartfony ograniczono do 90Hz. Spore baterie wspierane są przez szybkie ładowanie 33W lub 44W.

Premiera Motorola Edge na polskim rynku. Ciekawa, ale droga

Na tę chwilę seria X50 od Vivo dostępna jest w Chinach, ale producent zapowiada wersje międzynarodowe, niestety nie wiadomo w jakim terminie. Ceny oscylują w granicach 2000zł za X50, 2400zł za X50 Pro oraz 2800zł za X50 Pro+.