Viomi A9, a właściwie Aeolos 9, przy czym A9 to ta oficjalna nazwa, pod którą znajdziemy go w większości sklepów to odkurzacz pionowy dostarczający dobrą jakość sprzątania za rozsądne pieniądze. Czy to złoty środek? Nie wiem, na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam, to sporo zależy od preferencji. Ja jednak po kilku tygodniach używania jestem z niego jak najbardziej zadowolony, ponieważ spełnił swoją rolę.

A jaka to rola? Otóż w domu pełni służbę jako dodatkowe urządzenie czyszczące. Głównym jest odkurzacz autonomiczny (aktualnie również od Viomi), a A9 służy do odkurzania miejsc, do których nie dotrze Jan (tak nazwałem ten autonomiczny odkurzacz).  To głównie miejsca, w które nie chcę, aby na co dzień wjeżdżał takie jak przestrzenie przy kablach czy też zakamarki niedostępne, jak przestrzeń pod sprzętem do ćwiczeń. Dodatkowo używany jest do czyszczenia mebli ze względu na elektryczną szczotkę, którą posiada oraz do odkurzania.

Mask Group 97

Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy o wiele szybciej da się wyciągnąć A9 niż wysyłać do posprzątania Jana. Odkurzacz według mnie sprawdzi się również jako główne urządzenie czyszczące nasze domostwo. W ten sposób działał w pracowni mojej żony, gdzie poprzez szycie materiałów oraz używanie wypełnienia kurzu jest całkiem sporo. W tym środowisku również radził sobie w zadowalający sposób.

1234

Rodzaje szczotek Viomi

Przy użyciu kolejnej szczotki jestem w stanie zająć się biurkiem oraz konserwacją sprzętów elektronicznych. Jedna końcówka do zakamarków oraz do klawiatury 2w1. To ta sprawdza się do usuwania kurzu z mebli. I to jest idealne miejsce do tego, aby wspomnieć o wadze urządzenia. 1.5 kg i poręczny uchwyt, dzięki któremu łatwo się nim operuje. Na jednym ładowaniu, które od wyczerpanej baterii do pełna trwa nieco ponad 3 godziny w zależności od trybu jestem w stanie odkurzać:

  • Tryb Eco 60 minut
  • Tryb mocny 30 minut
  • Tryb najmocniejszy 10 minut

Czasy te są podane przy użyciu elektro szczotek. Te natomiast posiadają własne wbudowane silniki, co wpływa na czas pracy urządzenia. Dodatkowy silnik, to dodatkowe zasilanie potrzebne, co skutkuje szybszym wyładowaniem się. Domyślam się, że używając analogowych końcówek czas pracy może się wydłużyć, ale tego nie testowałem. Warto jednak zwrócić uwagę na te szczotki, ponieważ fakt posiadania własnych silników jest ich ogromną zaletą. W przeciwieństwie do niektórych turbo szczotek, gdzie napędzane są dzięki turbinie wmontowanej w obudowę szczotki wprawianej w ruch poprzez ssanie te posiadają własne silniki, co według mnie wpływa na ich pracę. Wpływa jak najbardziej pozytywnie.

Group 77

Większa nadaje się idealnie do sprzątania twardych powierzchni jak panele, płytki oraz dywany o krótkim włosiu. Wyposażona jest w wałek o dwóch różnych powierzchniach, jednej miękkiej oraz drugiej z twardych włosów. Dzięki temu dobrze zbiera zanieczyszczenia z tego rodzaju podług. Dodatkowo z przodu umiejscowione ma diody LED pomagające przy sprzątaniu trudno dostępnych miejsc. Zakres ruchu zawiasu na oko to około 90 stopni, dzięk czemu możemy dotrzeć do niskich miejsc i je wysprzątać. Druga, mniejsza szczotka wyposażona jest tylko w twarde włosy oraz w ruchomą stopkę ułatwiającą korzystanie. Dzięki temu rozwiązaniu końcówka zawsze przylega pod optymalnym kątem do czyszczonej (czesanej?) powierzchni. Ta mniejsza idealnie nadaje się do sof, kanap, wszelkiego rodzaju tekstyliów. Sprawdzi się również do dokładnego wyczyszczenia dywanów.

Viomi A9 jest proste zarówno w obsłudze, jak i serwisowaniu. Dostępne mamy dwa przyciski, jeden pod kciukiem, na obudowie baterii służący do włączania odkurzacza, drugi nieco powyżej do zmiany ustawienia mocy odkurzacza. Jeśli natomiast chodzi o serwisowanie A9, to jest ono banalnie proste. Opróżnianie pojemnika na kurz odbywa się na 2 sposoby. Albo przyciskiem otwierającym jego denko, albo poprzez przekręcenie całego pojemnika. Następnie wyjmujemy (jeśli mamy taką potrzebę) filtr metalowy. Wewnątrz niego znajduje się dodatkowy filtr z gąbki. Ten możemy umyć, podobnie jak sam pojemnik oraz wałek czyszczący ze szczotki. Od spodu urządzenia znajduje się filtr HEPA. Tego nie myjemy, możemy natomiast go wymienić, jeśli będzie już brudny.

Mask Group 102

Wyloty powietrza umiejscowione są od dołu urządzenia (za filtrem HEPA) i skierowane są od naszego ciała, więc nie będzie na nas wiało. Sama rączka, nad którą umiejscowiona jest bateria jest dobrze wykonana i można ją stabilnie chwycić. Bateria, będąca najcięższym elementem konstrukcji umiejscowiona jest zaraz nad naszą dłonią przez co środek ciężkości nie przeszkadza w użytkowaniu Viomi A9.

W zestawie poza wymienionymi wcześniej elementami: dużą oraz małą elektro szczotką i końcówką 2w1 znajduje się też ładowarka, uchwyt na ścianę, kołki i śruby potrzebne do jego montażu, czyścik oraz wąska końcówka do szczelin.

VIOMI A9 specyfikacja

ModelV-HWVC12A
Moc400 W
ZasilanieAkumulator Litowy 2500 mAh, 25,2 V
Czas pracy60 min (tryb zwykły), 33 min (tryb średni), 10 min (tryb wysoki)
Siła ssania23 000 Pa
Moc czyszcząca120 AW (watów powietrznych)
SilnikBezszczotkowy DC, 100 000 rpm
System filtracjiMulticyclon z pięciopoziomową filtracją (99,9% skuteczności)
Głośność71 dB (tryb oszczędzania energii), 75 (tryb standard), 83 (tryb MAX)
Pojemność zbiornika na zanieczyszczenia0,4 L
Waga odkurzacza1,54 kg
Wymiary produktu330 mm x 114 mm x 209 mm
Wymiary opakowania779 mm x 293 mm x 138 mm

Viomi A9 oraz inne urządzenia możecie znaleźć na stronie Viomi Polska:

 Zobacz


Urządzenie do testu dostarczyła firma Viomi Polska


Posłuchaj nas!