Dziś chciałbym zwrócić waszą uwagę na możliwość nagrywania wszystkiego co dzieje się w okół osoby nagrywającej – video 360º.

Wiem wiem, takie bajerki można było już jakiś czas temu zobaczyć, zaczęło się od zdjęć panoramicznych i oprogramowania, które umożliwiało „poruszanie” się po takowych w sieci. Rozpowszechniło się ono tak bardzo, że chyba na każdy możliwy mobilny system operacyjny w markecie z aplikacjami znajdziemy aplikację, która umożliwi nam zrobienie takiego cuda, ale także poprowadzi przez proces tworzenia dzięki różnym samouczkom. Na dodatek większość z tych aplikacji oferuje (darmowy lub nie) hosting tak zrobionych zdjęć aby móc pochwalić się innym.

Osobiście używam takiej aplikacji, jeśli jestem w jakimś naprawdę dla mnie nowym miejscu, gdzie właściwie z każdej strony jest coś wartego uwiecznienia.

Odbiegając troszkę od tematu: Lumia ma fajny sofcik umożliwiający robienie takich GIFów/filmików:

v96x4a

Ale nie o tym chciałem.

Wspomniałem o rozdzielczości 4K, fajnie, ale może być jeszcze lepiej!

Otóż trafiłem na odtwarzacz 360º na YouTube! Świetna sprawa, poniżej 3 poglądowe filmiki. Vlog, przelot myśliwcem(nagrywane z kabiny) oraz przejazd na masce carbonowego Lamborghini.  Do poruszania się po video służą kontrolki podobne do tych z Google maps czy też metoda drag & drop :) Vlog jest słabej jakości, ale filmik z myśliwcem i Lambo polecam włączyć w 4K :)

Świetne!

Dotychczas spotkałem się z urządzeniami nazywanymi 360 cam, jednak video, które widzieliście powyżej zostały nakręcony przy użyciu jakże popularnych kamer GoPro oraz specjalego uchwytu wyglądającego mniej więcej tak:

bg

W gruncie rzeczy bardzo prosta konstrukcja. Na stronie producenta takich „statywów” jest naprawdę całe spektrum. Można wybierać na jaką ilość kamer chcemy i czy ma być on przystosowany do możliwości nagrania 3D. Swoją drogą powstaną ciekawe skróty: Np: Recenzja XXX 4K 360 3D.

Ktoś na pewno zada pytanie: Ale po co?

Ano po to, że otwiera to całkowicie nowe możliwości dla domorosłych twórców video. Cena statywu ze zdjęcia powyżej do najtańszych nie należy: 600 dolarów. Jeśli dodamy do tego koszt kamer, bez których statyw jest bezużyteczny całkiem ładna sumka nam powstanie. Jednak pamiętajmy o tym, że jeśli ktoś się chce w takie rzeczy bawić, to już jakieś doświadczenie ma, a co za tym idzie – będzie to inwestycja, która może mu się szybko zwrócić.

Przykład: YouTuber wrzuca nowy filmik do sieci kręcony przy użyciu takiego statywu. Jako odcinek wrzuca nagranie z 1 kamerki a jako Behind the scenes nagranie 360.

Kolejny: Zawody e-sportu (zwykłego też) – rozkładamy kilka takich kamer i mamy świetne ujęcia a może nawet streaming online.

Możliwości jest naprawdę bardzo dużo, Sky is the limit jednak ja szczególnie widzę tą technologię w pewnym konkretnym urządzeniu/niach: AR/VR – rzeczywistość rozszerzona/virtualna.

Oculus czy też jego odpowiedniki – to w tym wypadku będzie idealne! Jeśli jeszcze YouTube wprowadzi możliwość robienia nazwijmy to ścieżki oglądania czyli definiowania punktów, które będą same obracały nam obraz na najważniejsze momenty będzie bosko. Chociaż… kto wie, może to wcale nie będzie YouTube.

A wy co myślicie? Przyjmie się?


Posłuchaj nas!