Video marketing nie tylko na YouTube - recenzja książki Magdaleny Daniłoś

Video marketing nie tylko na YouTube – recenzja książki Magdaleny Daniłoś

Opublikowano 21.09.2016 9:14 - 2


Obecnie żyjemy w świecie video – takie hasło pada coraz częściej ze strony specjalistów ds. komunikacji i marketingu, a słowa te potwierdzają statystyki i skrupulatne wyliczenia dotyczące godzin, które spędzamy w sieci, oglądając wszelakie formy wideo. W lipcu ubiegłego roku YouTube mógł pochwalić się wynikiem przekraczającym 500 milionów godzin wideo obejrzanych dziennie, Facebook zaś – 100 milionów. Dołóżmy do tego Vine, Instagram, Snapchat i inne serwisy, w których możliwe jest udostępnianie filmów – wyniki wydają się być piorunujące.

Nic więc dziwnego, że prędzej czy później musiała powstać książka o tym, jak wykorzystać video do działań marketingowych. Warto zaznaczyć, że została ona napisana przez samą Magdę Daniłoś – osobę, która ma spore doświadczenie w tworzeniu form wideo. Współtworzy ona OFFON Agency, zajmującą się właśnie video marketingiem. Dodatkowo, jest wykładowcą i trenerem z zakresu komunikacji video oraz vlogerką – na YouTubie prowadzi kanał, na którym rozmawia z najciekawszymi osobowościami polskiej branży marketingowej. Co więcej, jest autorką pierwszego w Polsce bloga poświęconego video marketingowi.

video-marketing-nie-tylko-na-youtube-b-iext38685690

Obraz wart więcej niż tysiąc słów

Przekonamy się o tym czytając “Video marketing nie tylko na YouTube”. Dziś przecież każdy z nas dzierży w dłoni smartfon, mogąc nim nakręcić film. Tworzenie treści video nie było więc jeszcze tak proste, a ich siłę marki wykorzystują coraz częściej. W książce poza treściami teoretycznymi, ujętymi w pierwszych rozdziałach książki (przypominającymi nieco pracę dyplomową), znajdziemy wiele przykładów tego, jak firmy radzą sobie z video marketingiem. Dzięki omówionym case’om możemy wiele się nauczyć – co robić, by stworzone przez nas wideo zachwyciło odbiorców oraz jakich błędów nie popełniać, by ich od siebie nie odstraszyć.

Video to nie tylko YouTube

I dowiedzieć się tego możemy już z tytułu książki – nie bez kozery pojawiło się w nim sformułowanie “Nie tylko na YouTube”. Oprócz praktycznych porad dotyczących wykorzystania pełnego potencjału tej platformy, autorka zwraca uwagę także na inne rozwiązania, dzięki którym możemy udostępnić nasze filmy – Facebook, Twitter, Periscope, Vine, Snapchat, Instagram. Dodatkowo, autorka zwraca uwagę między innymi na problem praw autorskich przy tworzeniu wideo, czy na kwestie związane z pomiarem efektów i analizą działań.

Dobre rady od praktyka

W książce znajdziemy m.in porady dotyczące tego, jak zacząć działać na YouTubie “od zera” oraz jakich błędów nie popełniać, tworząc treści video. Pozycja ta wydaje się więc idealna nie tylko dla zaawansowanych marketerów, ale także dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z marketingiem i chcą wykorzystać format video do działań promocyjnych. Magdalena Daniłoś omówiła też różne formaty video spotykane w sieci. Dzięki temu możesz dowiedzieć się, jaka forma sprawdzi się najlepiej w przypadku Twojego biznesu.

Książka niczym film na YouTube

W księgarni książka na pewno zwróci Twoją uwagę swoim niecodziennym formatem. Przypomina ona YouTube’owy odtwarzacz w formacie 16:9. Dodatkowo, autorka stworzyła specjalną playlistę na Spotify z utworami z kampanii z całego świata. Wystarczy zeskanować kod QR i wsłuchać się w utwory, które pojawiały się w najpopularniejszych reklamach. Kodów QR zresztą w całej książce nie brakuje. Jak wspominałem, pozycja ta jest zbiorem przykładów z życia codziennego, trudne byłoby więc przepisywanie zazwyczaj długich linków do wyszukiwarki, by móc na żywo sprawdzić omawiamy materiał. Przy każdym omawianym materiale zamieszczony jest QR kod, który w mgnieniu oka przeniesie nas do odpowiedniego video. Pamiętajcie też, że nie musicie mieć zainstalowanego czytnika kodów QR – jeśli macie aplikację Snapchat, ona działa w ten sposób. Warto zaznaczyć, że czytanie z pewnością umilą nam rysunki autorstwa Agaty Jakuszko-Sobockiej, których w książce pełno.

videomarketing

Książkę z czystym sercem mogę polecić tym, którzy choć w najmniejszym stopniu interesują się marketingiem. Ciekawe spojrzenie na to, jakie szanse płyną z wykorzystania w działaniach marketingowych video, “okraszone” praktycznymi przykładami to klucz do sukcesu. Książka napisana jest przystępnym językiem, dzięki czemu jej lektura to czysta przyjemność!

Niebawem na DailyWeb pojawi się konkurs, w którym do wygrania będą 3 egzemplarze tej książki. Bądźcie czujni!

Wieści z Rozładowani.pl