Video-kursy doskonałą alternatywą dla nudnych książek, czyli testuje Kurs HTML5

Opublikowano 26.03.2014 21:13 Aktualizacja: 16.10.2014 7:29 -


Niegdyś tabelki, parametry style, a teraz potężne możliwości, które niesie ze sobą specyfikacja HTML5 czy CSS3. W zasadzie nowości jest naprawdę wiele przez co ciężko nad tym wszystkim zapanować, przykładem niech będą smaczki o których pisałem ostatnio (atrybut download). Jak przyswoić wszystkie te zmiany, nowości czy przeglądarkowe kompatybilności (rym częstochowski)? Wydaje mi się, że nie ma chyba lepszej metody niż wyciąć sobie z życiorysu trochę czasu i  przestudiować wszelkie dostępne kursy, poradniki.

Ja sam do tej pory zaglądałem głównie do darmowych poradników, kursów dostępnych w sieci lub częściej kończyło się na kupnie książki tematycznej w internetowej księgarni. Dzisiaj chciałbym Wam przybliżyć jeszcze jedną, bardzo ciekawą możliwość z której sobie nie zdawałem sprawy. Okazuje się, że w polskim internecie mamy także kursy opracowane bardzo rzeczowo  w postaci materiałów video, w których lektor tłumaczy nam tajemnice danego tematu.

Serwis StrefaKursów.pl kilka dni temu udostępnił mi kurs HTML5 którego miałem przygotować recenzje. Jak to wszystko wygląda, czy ma to sens i jaką stanowi alternatywę do popularnych podręczników? O tym słów kilka.

Pierwsze co uczciwie należy zaznaczyć, kurs HTML5 zaawansowany jest płatny. Jego cena jest analogiczna do ceny podręcznika, który moglibyśmy zakupić (69zł). Do wyboru mamy dwie opcje dystrybucji, pierwsza z nich to wersja pudełkowa - gdzie kurs dostarczany jest do nas na płycie DVD, druga natomiast to gotowe pliki do pobrania i uruchomienia. Ja ze względów pragmatycznych zdecydowałem się na wersję drugą. Co otrzymałem? Paczka zawiera specjalnie przygotowaną offline'ową stronę internetową z zagnieżdżonymi materiałami video.

kurshtml5

Przed startem wybór rozdzielczości i można przejść do meritum. Uruchamia się wstęp w którym przedstawione zostaje, to o czym właściwie będzie omawiane. Ważne jest to, że kurs ten przeznaczony jest dla osób, które wiedzą co do HTML i mieli do czynienia z tematem tworzenia stron. Zdecydowanie odradzam kurs osobom, które chcą zacząć przygodę z HTML, bez podstaw w temacie się nie obejdzie.

Jak w zasadzie kurs wypada? Przyznam szczerze, że masa informacji w mojej głowie została poukładana. Nie zdawałem sobie sprawy, że tak wiele elementów z nowej specyfikacji jest niezgodnych między najpopularniejszymi przeglądarkami. W kursie prócz nowych elementów, które dostępne są w specyfikacji HTML5 znajdziecie jeszcze do tego sporo o praktycznym wykorzystaniu JavaScript. Jeśli do tej pory nie wykorzystywałeś JS w praktyce, to tutaj poznasz to co najważniejsze - czyli chociażby pobieranie wartości np. z formularzy za pomocą prostych funkcji, które wyjaśnione są w bardzo jasny sposób. Z bardziej zaawansowanych rzeczy, to znajdziecie tam omówienie sposobu tworzenia elementów, które można przeciągać (popularne drag'n'drop) czy omówienie dość potężnego canvas do renderowania kształtów i obrazów bitmapowych.

Mnie osobiście najbardziej zaskoczył wyrażenia regularne, które można zastosować w zwykłych polach typu input, bez użycia chociażby PHP. Dacie wiarę? Cuda!

Podsumowując? Doskonały pomysł na prezent dla Geeka, który pasjonuje się technologiami WWW. Cała masa informacji podparta na konkretnych przykłada, wyjaśnionych w bardzo przystępny sposób. Osobiście gorąco polecam, bo można zdecydowanie wiele się nauczyć, a jeśli już posiadacie złożoną wiedzę w tej materii, to z pewnością zostanie ona poukładana. Po więcej detali odsyłam Was do podstrony kursu. Zupełnie szczerze, po tym kursie mam nową alternatywę dla nudnych, długich i mało komfortowych książek.

Korzystając z okazji, chciałbym Was poinformować, że StrefaKursów.pl przygotowała nagrody w konkursie, który jutro uruchomię na blogu. Do wygrania będą vouchery, które będziecie mogli przeznaczyć na wybrany kurs, stay tuned! :-)

Wieści z Rozładowani.pl