W ubiegłym tygodniu informowałem o pozytywnych testach nowych silników do statku Crew Dragon od Tesli. Wszystko poszło sprawnie i bez komplikacji. W środę natomiast odbyły się testy prototypowej rakiety SpaceX. Niestety tym razem doszło do eksplozji podczas testów w Boca Chica w Teksasie.

Chodzi o statek Mark 1, który został poddany tzw. próbie ciśnieniowej. Opublikowano wideo, na którym widać, że górna część statku ulega rozszczelnieniu. Chwilę po tym ze środka wydobyły się smugi dymu.

Statek ten to prototyp statku, który ma posłużyć do podróży na Marsa, co jest marzeniem SpaceX, jak i samego Elona Muska. W wypowiedzi dla The Verge rzecznik prasowy SpaceX mówi:

„Celem dzisiejszego testu było maksymalne zwiększenie ciśnienia w systemach, więc wynik nie był całkowicie oczekiwany”.

Wszystko odbyło się w środowe popołudnie czasu amerykańskiego. Próbę zarejestrowano na materiale, który był transmitowany na żywo. Rzecznik SpaceX dodaje:

„Nie było żadnych obrażeń, ani też nie uznajemy tego za poważną porażkę”.

Materiał wideo, gdzie zarejestrowano moment eksplozji, możecie zobaczyć tutaj:

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Rakieta po incydencie pozostałą nieruchoma, nie jest jasne czy da się ją uratować. Elon Musk kilka tygodni temu wspominał, że przygotowanych jest kilka prototypów, także Mark 2 i Mark 3. Po wybuchu pojawiło się sporo pytań o przyszłość testów do Muska na Twitterze. Ten odpowiedział, że:

„Oczywiście, że będziemy je kontynuować, ale przejdziemy od razu do projektu Mk3. Konstrukcja jest tam zupełnie inna”.

SpaceX pracuje nad systemem Starship na południu Teksasu. Sam Elon Musk we wrześniu odwiedził bazę, aby sprawdzić i przekazać informacje na temat 164-metrowej rakiety Mark 1. Szef SpaceX dodaje, że „możemy zobaczyć, ajk ludzie latają w tym pojeździe w przyszłym roku”.

Plany – jak przystało na Elona Muska – dość ambitne, ale trzymam za nich kciuki.

źródło: businessinsider.com