Firma Valve potwierdza, że Steam Deck nie otrzyma żadnych gier ekskluzywnych. Wszystkie gry dostępne na urządzeniu pojawią się też na innych platformach.

Steam Deck to jedno z ciekawszych urządzeń gamingowych ostatnich lat. Przenośne konsole zdawały się mieć lata świetności już dawno za sobą. Mimo sukcesu Nintendo Switcha jest to jednak konsola hybrydowa, która przeznaczona jest też do rozgrywki stacjonarnej. Wystarczy spojrzeć na Sony, które po wątpliwym sukcesie PS Vity odpuściło sobie handheldy. Urządzenia tego typu nigdy też nie zaprezentował Microsoft.

Produkt Valve jest zaskakującym posunięciem, bo znaczna większość mobilnego rynku gier należy do smartfonów i tabletów. Te stają się mocniejsze z roku na rok, oferując coraz to większe możliwości. Steam Deck ma być jednak urządzeniem, którego moc będzie odpowiadać wydajnym komputerom PC.

Produkt wyposażono między innymi w 7-calowy dotykowy ekran, panele dotykowe mające zastąpić myszkę – szczególnie w grach FPS (trudno sobie jednak wyobrazić, by gracze przekonali się do takiego rozwiązania), sporą baterię, szybki dysk, czy nawet dźwięk hi-fi. Specyfikacja jest więc imponująca, biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z urządzeniem stosunkowo niewielkim.

Steam Deck to przenośny PC

Valve otwarcie przyznaje, że Steam Deck od początku miał być przenośnym komputerem i uruchamiać gry przeznaczone na PC. Oddalono więc określenie urządzenia konsolą przenośną. Mimo tego sprzęt będzie działał na systemie SteamOS, który przypomina oprogramowanie znane właśnie z konsol. Nie zablokowano jednak kompatybilności z grami z innych źródeł niż Steam, więc Steam Deck naprawdę zadziała jak przenośny PC.

Z tego też powodu twórcy zapowiedzieli, że nie doczekamy się tytułów ekskluzywnych dla Steam Decka.

Nie ma to dla nas za wiele sensu. Steam Deck to PC i powinien móc uruchamiać gry jak PC.

Wszelkie wątpliwości zostały więc rozwiane i najprawdopodobniej nie doczekamy się żadnych gier, w których zagramy wyłącznie na Steam Decku.

Urządzenie jest oczywiście w dalszym stopniu przeznaczone dla graczy i ma służyć właśnie do grania. Prawdopodobnie nie możemy liczyć na to, że Steam Deck w jakikolwiek sposób zastąpi tradycyjny komputer. Sprzęt zapowiada się jednak ekscytująco i na pewno znajdzie wielu zwolenników. Pierwsze egzemplarze trafią do rąk kupujących w lutym 2022.