Można powiedzieć, że właśnie powstała nowa jednostka czasu. To 32 sekundy, bo tyle zajęła sprzedaż 377 sztuk MacBooka Air 13 w ramach promocji Smart Week na Allegro. Jeśli macie udowodnione jakieś niższe czasy, to nawet jeszcze ciekawiej.

Czy takie promocje mają w ogóle sens? To pytanie zadajemy sobie w redakcji od kilku minut, od razu po tym, jak okazało się, że praktycznie nie ma szans na zakup tak taniego MacBooka. Kolejnym pytaniem jest to, czy jakikolwiek człowiek kupił tego Maca, czy z promocji udało się skorzystać tylko botom?

W poniedziałek na Allegro do kupienia nowy Macbook Air za niespełna 2500zł!

Wyścig nie na czas reakcji człowieka, tylko botów

Czemu tak duży portal zakupowy jak Allegro nie potrafił przygotować dobrego zabezpieczenia olbrzymiej kampanii? O promocji było mówione od wczoraj, wiadome było, że wiele osób ostrzy sobie zęby na zakup nowiutkiego Maca w tak atrakcyjnej cenie. Byłem przekonany, że programiści Allegro są też na to przygotowani i wprowadzą odpowiednie zabezpieczenia przed botami, które mogą atakować ofertę.

Teraz okazuje się, że promocja była polem do popisów dla botów właśnie, a nie dla ludzi: „ja, ja mam szybszego bota!”. Większość z nich nawet nie zdążyło kliknąć kup teraz, a produktów już nie było, a przypomnijmy, że oferta opiewała na 377 sztuk. Nasz redakcyjny licznik po 32 sekundach pokazał „zero” produktów na stanie. W drugiej sekundzie godziny 14, po kliknięciu kup teraz przekierowało już na stronę z informacją, że zakup nie jest możliwy.

Promocja Allegro – więcej pożytku czy strat?

Wszystko wygląda tak, jakby to była próba nabijania odwiedzin, albo promowania serwisu w ostatnich dniach miesiąca. Allegro być może liczyło po cichu na to, że taką promocją przyciągnie więcej klientów, którzy – jeśli nie MacBooka – zakupią cokolwiek w sklepach. Patrząc jednak na fejsbukowe komentarze można odnieść wrażenie, że cała ta akcja może mieć negatywne skutki i sporo klientów po prostu odwróci się od Allegro.

https://www.facebook.com/allegro/photos/a.308565483107/10156704713193108/?type=3&theater

Dalej idą osoby w komentarzach na oficjalnym profilu Allegro na Facebooku. Wystarczy rzucić okiem na pierwszy z brzegu komentarz:

gg

Allegro stara się bronić, ale wygląda to nieudolnie:

dd 1

Osobiście aż tak dalece idących wniosków bym nie wysuwał, ale bez wątpienia coś jest na rzeczy. Będziemy śledzić na bieżąco to, co dzieje się w komentarzach i nie tylko. Może uda nam się znaleźć kogoś, komu udało się kupić MacBooka Air w ramach promocji Allegro.

Wysłaliśmy też zapytanie do Allegro, czy nawet jeśli sprzedaż została zrealizowana przez boty, to czy przeprocesowanie płatności w tak krótkim czasie (użytkownicy zgłaszają, że przedmioty nie były dostępne już po 2s od wystawienia), jest właściwie możliwe.

Aktualizacja godzina 18:30

Zadaliśmy kilka pytań i skierowaliśmy je do biura prasowego Allegro:

  1. Użytkownicy donoszą, że sprzedaż nie była już dostępna w kilka sekund po jej starcie. Niemożliwym wydaje się być kupno sprzętu przez człowieka, w tak krótkim czasie, biorąc pod uwagę przeprocesowanie opłaty. Czy od góry założone zostało, że promocja jest dla użytkowników botów?
  2. Czy boty kupujące zostały w jakikolwiek sposób blokowane ze strony Allegro?
  3. Czy jakiekolwiek mechanizmy zostały zaplanowane do wprowadzenia (np. Captcha), tak by Kowalski miał jakąkolwiek szansę na zakup atrakcyjnego cenowo sprzętu w ramach okazji Smart Week?

Oto odpowiedź Pawła Klimiuka, rzecznika Allegro:

Pierwsze oferty w ramach Allegro Smart! Week – nowego festiwalu zakupowego na Allegro – spotykają się z ogromnym zainteresowaniem klientów. Oferty, jeszcze przed startem festiwalu, dodawało do obserwowanych wiele tysięcy osób. Jeszcze przed rozpoczęciem akcji wprowadziliśmy ustawienia blokujące automaty do kupowania, dzięki czemu w trakcie festiwalu kupujący mogą dokonywać zakupów tylko za pomocą przeglądarek lub aplikacji mobilnych.

Wprowadziliśmy ograniczenie liczby kupowanych przedmiotów z superofert do 1 na konto. Zauważyliśmy też, że bardzo sprawdzają się szybkie metody płatności, nie wymagające potwierdzania, np. podpięta do konta karta płatnicza umożliwiająca automatyczne płatności. Wiemy już, że nie wszyscy chętni mogą kupić przedmioty w tych niezwykle atrakcyjnych ofertach, ale mamy w Allegro Smart! Weeku dostępne inne superoferty z wielu różnych kategorii: w sumie ok 200 mln sztuk przedmiotów.

Jak w każdej promocji mogliśmy zaoferować jedynie ograniczoną liczbę sztuk. Allegro Smart! Week dopiero się zaczął, a więc wiele promocji jeszcze przed nami.  Allegro Smart! Week jest absolutnie unikatowy pod względem skali – nigdy nie zrobiliśmy tak wielkiego wydarzenia promocyjnego.