Uwielbiam modyfikacje gier, zrobione przez graczy. Poznajcie Superintelligence do Civilization V

Uwielbiam modyfikacje gier, zrobione przez graczy. Poznajcie Superintelligence do Civilization V

Opublikowano 15.01.2018 20:50 -


Wykorzystujecie mody w swoich ulubionych grach komputerowych? Ja tak. Lubię korzystać ze zmian, które wprowadzają gracze. Często takie niewielkie dodatki kompletnie zmieniają rozgrywkę. Okazuje się, że mogą także służyć edukacji oraz prowadzeniu badań naukowych. A o czym mowa? Dzisiaj na przykładzie Civilization V i Superinteligence.

Modyfikacja „Superintelligence” wprowadza do gry Civilization V nowe elementy do drzewka badań. Po zainstalowaniu tego dodatku gracze będą mogli opracować Sztuczną Inteligencję, podobną do tej, którą znamy z filmów science fiction. Ciekawe jest to, że twórcy zaproponowali dwie drogi rozwoju. Jedna pozwala na stworzenie superinteligencji, która pomoże w osiągnięciu zwycięstwa. Niestety, druga możliwość jest znacznie mniej atrakcyjne – w wyniku braku kontroli nad badaniami powstaje Sztuczna Inteligencja rodem z Terminatora, taki SkyNet w Civilization V. Nie ma tutaj miejsca na zwycięstwo, porażka okazuje się dotkliwa – dochodzi do zniszczenia świata.

Brzmi interesująco, prawda? Niewielka rzecz, nowe wzywanie, z którym mogą zmierzyć się fani jednej z najciekawszych gier strategicznych. „Superintelligence” została stworzona przez Center for the Study of Existential Risk, jednostkę pracującą przy Uniwersytecie w Cambridge. Celem tej inicjatywy jest badanie różnych form ryzyka, jakie niosą ze sobą wynalazki. W tym, upragniona przez jednych i budząca przerażenie u drugich, Sztuczna Inteligencja. Modyfikacja „Superitelligence” ma za zadanie zobrazowanie zagrożeń oraz szans związanych z tą przełomową technologią. Środowisko gry doskonale na to pozwala. Civilization V to produkcja przedstawiająca losy różnych cywilizacji. Gracz wciela się w jedną z nich i prowadzi ją do zwycięstwa. Oczywiście dróg prowadzących do sukcesu jest wiele, jedną z nich może okazać się Sztuczna Inteligencja coś, czego w podstawowej wersji gry nie ma.

W dalszym ciągu będzie to zwykła symulacja, ale zaczyna mieć interesujący charakter. Każda osoba posiadająca kopię Civilization V (modyfikacja działa także z wersjami bez dodatku) będzie mogła sprawdzić, jak będzie wyglądała równowaga wirtualnego świata, gdy pojawi się superinteligencja. Modyfikacja ma wyraźny charakter eksperymentu i tak ją należy traktować.

Jeżeli posiadacie Civilization V, to zachęcam do sprawdzenia Superinteligence. Sprawdźcie, jak w Waszym świecie będzie wyglądała Sztuczna Inteligencja.

Wieści z Rozładowani.pl