Jeśli masz iPhone’a, iPada, MacBooka czy Apple Watcha, to niestety musisz się mieć na baczności. Po sieci krąży krótka wiadomość, która ma bardzo zły wpływ na działanie tych sprzętów – albo je zawiesi i spowoduje restart, albo wyłączy działanie ekranu dotykowego. Niestety nie jest to problem jedynie dotyczący ewentualnych łańcuszków w prywatnych wiadomościach. Czasami wystarczy wyświetlić wiadomość na Twitterze czy podobnych mediach społecznościowych.

Dość! Apple znowu przegina – kółka za 3,5 tys, Japończycy mają taniej

Początkowo mówiło się o połączeniu włoskiej flagi i znaków z języka Sindhi, ale EverythingApplePro pokazał, że winne mogą być również tylko litery z tego języka.

Na tę chwilę nieznane jest pochodzenie wiadomości, ale gorszą wiadomością jest fakt, że Apple nie stworzył jeszcze publicznej łatki, która zapobiegałaby błędom. Jeśli nie chcesz ryzykować, to najprościej będzie wyłączyć wyświetlanie powiadomień na ekranie głównym. Nawet to może już mieć negatywny wpływ na działanie urządzenia. Na szczęście zazwyczaj pomaga po prostu ponowne uruchomienie smartfona czy tabletu.

Pomoc nie nadejdzie natychmiast

Według 9to5mac ratunek przychodzi w nowej wersji iOS i iPadOS 13.4.5, ale na dzisiaj dostępna jest jedynie beta. Fakt tak dużego błędu może przyspieszyć jej premierę. Ratunek mogą już teraz znaleźć użytkownicy korzystający z jailbreak – Reddit przychodzi na pomoc z zastępowaniem felernych znaków. Osoby, które nie zdecydowały się na nieoficjalne oprogramowanie na iPhone’ach czy iPadach muszą jednak uzbroić się w cierpliwość.

Awaria sieci Vectra i Inea – cała Polska z problemami [aktualizacja]

Co ciekawe podobne problemy zdarzały się urządzeniom Apple już w przeszłości – bywało tak ze znakami z języka Hindi, linkami czy wiadomościami zawierającymi słowa „effective power” i nietypowe znaki z nieznanego języka w różnych wersjach iOS. Takie sytuacje przypominają, jak bardzo musimy uważać podczas przeglądania internetu czy odczytywania wiadomości nieznanego pochodzenia. Wystarczy chwila nieuwagi i zgotujemy sobie nerwy i niepotrzebne zamieszanie z próbą uruchomienia telefonu czy innych urządzeń. Uważajmy!