Uważaj na mapy z epidemią koronawirusa! Hakerzy już wyczuli słabość

Uważaj na mapy z epidemią koronawirusa! Hakerzy już wyczuli słabość

Opublikowano 11.03.2020 13:38 -


Długo nie trzeba było czekać na tego typu informacje, wręcz jestem lekko zdziwiony, że dopiero teraz coś takiego ma miejsce. Nawet w obliczu globalnej epidemii, a może właśnie ze względu na nią, hakerzy próbują wykorzystać słabość użytkowników internetu.

Na pewno i Wy szukacie map związanych z epidemią koronawirusa. Sam od czasu do czasu na taką zaglądam, aby mieć pogląd, jak to wygląda na całym świecie. Niestety nie tylko w naszym kraju panika związania z tym rośnie z każdym dniem, dlatego ludzie nie zawsze zachowują czujność.

Hakerzy postanowili wykorzystać te słabostki i infekują komputery nieświadomych użytkowników, którzy szukają map infekcji. W sieci jest kilka stron, głównie udostępnianych przez światowe organizacje, które pokazują mapę z epidemią COVID-19.

Narażony na ataki na razie jest tylko Windows

Hakerzy tworzą strony z mapami, które wgrywają specjalny kod albo skrypt na nasze komputery. Nie jest on zazwyczaj wykrywalny przez systemy ochronne, a pozwala na wykradanie danych o kartach kredytowych, czy też prywatnych danych osobowych.

screen: blog.reasonsecurity.com
screen: blog.reasonsecurity.com

O całej sprawie poinformował Shai Alfasi, badacz bezpieczeństwa w Reason Labs. Jego zdaniem hakerzy już pracują nad wersjami wirusa, który będzie w stanie zainfekować także inne systemy operacyjne, w tym urządzenia mobilne. Atakujący nie musieli długo męczyć się ze skryptem, gdyż wykorzystali do tego znany od przeszło czterech lat AZORult.

Jeśli już chcemy korzystać z tego typu map, warto śledzić źródła internetowe i korzystać tylko z tych wiarygodnych. 

źródło: TheNextWebblog.reasonsecurity.com

Wieści z Rozładowani.pl