USB4 z wielkimi możliwościami komunikacyjnymi

USB4 z wielkimi możliwościami komunikacyjnymi

Opublikowano 11.05.2020 21:30 Aktualizacja: 11.05.2020 22:16 -


Następna generacja protokołu USB przyniesie możliwość wyświetlania obrazów w rozdzielczościach 16K przy 60 klatkach na sekundę, co oznacza ponad trzykrotny przyrost w stosunku do obecnych możliwości.

Od czasu wprowadzenia USB-C wzrosła uniwersalność protokołu. Aktualnie jeden port w komputerze może spełniać wiele ról – ładowania, przesyłu danych czy wyświetlania. Nie inaczej ma być z USB4, który współpracuje z DisplayPort, by umożliwić podłączanie monitorów z wysokimi rozdzielczościami czy ładowanie wielu urządzeń jednocześnie.

Poznajcie Sonos Arc – nowy soundbar od kultowej marki

usb4 – Współpraca z ukierunkowaniem na “lepsze jutro”

Video Electronics Standards Association (VESA) współpracował z USB Implementers Forum (USB-IF) przy stworzeniu alternatywnego trybu DisplayPort, który ma zapewnić “płynną interoperacyjność z nowym USB4”. Dzięki temu protokół USB4 przejmie rolę nadchodzącego standardu DisplayPort 2.0 przynosząc jeszcze lepsze osiągi.

Według informacji z lipca 2019 roku DisplayPort 2.0 przekaże 70 Gigabitów na sekundę i pozwoli na podłączanie monitorów o rozdzielczości 16K (15360×8640 pikseli) przy odświeżaniu 60Hz oraz wsparcie dla zestawów AR (augmented reality – rozszerzona rzeczywistość) nawet powyżej rozdzielczości 4K. To oznacza trzykrotnie lepszy przesył od standardu DisplayPort 1.4.

USB4, wykorzystując port USB-C oraz wspomniany tryb alternatywny DisplayPort, ma jeszcze bardziej przyspieszyć i dać wyniki w granicach 80 Gigabitów na sekundę (dokładnie zmierzono 77.37Gbps). Aktualnie na rynku nie ma monitorów 16K, dlatego DPreview.com zauważa, że najważniejszym zyskiem będzie możliwość podłączania kilku mocnych urządzeń bez utrat w płynności działania. Szerszy użytek USB4 i coraz potężniejszych wyświetlaczy ma mieć miejsce w 2021 roku.

Kiedyś będzie łatwiej?

Dalszy rozwój protokołu USB w takim kierunku, jak obecny, przynosi konsumentom bardzo wiele korzyści. Uniwersalny port USB-C ze wsparciem dla wielu zadań oznacza, że najprawdopodobniej za kilka lat użytkownicy będą mogli wykorzystywać w swoich sprzętach tylko jeden rodzaj kabla – do internetu, transferu danych, ładowania, przesyłania obrazów i pozostałych zadań. Stworzenie jednego standardu zakończyłoby odwieczny problem kilkunastu kabli przy komputerze czy telewizorze.

Android TV przechodzi do historii?

Problemem mogą być niektórzy producenci, którzy nie do końca spieszą się z przejściem na jeden standard (chociażby Apple z ładowarkami lightning w iPhone’ach). Możliwe jednak, że coraz większe możliwości i wymagania klientów przymuszą “uparte” firmy do ruchów w kierunku USB4. Oby!

Wieści z Rozładowani.pl