Korzystacie z Gadu-Gadu? Na pewno większość z Was tak. A znacie Infobota? Oczywiście, kto go nie zna…
Nie chcieliście kiedyś mieć takiego bota? Wszak to świetna droga do rozpromowania marki i dotarcia do 10 mln. użytkowników sieci Gadu-Gadu. Niestety, 99% posiadaczy numeru GG nie wie, że istnieje możliwość założenia takiego cuda. 0,99% wie o takiej możliwości, ale nie rozumie jak poprawnie stworzyć bota i napisać jego skrypt. (0,01% to geeki takie jak ja ;-)) Otóż mam dla Was świetną wiadomość! Ale żeby dowiedzieć się jaką, musicie rozwinąć artykuł :-).

O ile wstęp mógł być nieco niezrozumiały i łopatologiczny, to teraz postaram się pisać dokładnie i zrozumiale.
Dotychczas założenie własnego bota GG wymagało umiejętności obiektowego programowania w PHP lub Pythonie. Oczywiście trzeba było posiadać własny serwer. Dzisiaj jednak wszystko się zmieniło.

Boty w serwisie dzielą się na dwa typy: predefiniowane odpowiedzi oraz bot na zewnętrznym serwerze.

Opiszę oba typy.

1. Predefiniowane odpowiedzi

Zasada działania jest banalnie prosta. Po prostu ustalasz w naszym serwisie jaką odpowiedz ma być generowana na konkretne zapytanie (wiadomość wysyłaną do bota przez użytkownika) i to wszystko. Bot już działa. Możesz ustalić nieskończoną liczbę zapytań.

2. Bot na zewnętrznym serwerze

Zasada działania tego typu botów jest nieco inna. Wiadomość, którą użytkownik wysłał do bota przesyłana jest dalej – do skryptu na serwerze właściciela bota. Ten zwraca odpowiednio sformatowaną wiadomość (więcej informacji w dokumentacji), która zostanie zwrócona użytkownikowi. Ponadto w tym typie dostępne są logi – zapisy wszystkich wiadomości wysłanych do bota, wraz z odpowiedziami.

Oczywiście bota można przełączać między jednym a drugim typem.

Jak zatem wygląda proces rejestracji bota? Tak jak wszystko w tym serwisie – niezwykle prosto.
Na początek należy zarejestrować konto (klik) i aktywować je linkiem z maila. Następnie przechodzimy do zakładki Bot. Klikamy link przenoszący nas do kreatora a następnie wpisujemy numer GG i hasło do numeru naszego przyszłego bota. Następny krok to przepisanir kodu z obrazka. Przepisujemy, klikamy przycisk… i tak! Bot już działa!
Teraz wystarczy – w zależności od tego z jakiego typu chcemy korzystać – ustawić odpowiedzi lub adres skryptu

Mam nadzieję, że serwis ten pomoże Wam wszystkim uatrakcyjnić swoją markę, zaintrygować użytkowników lub po prostu zabłysnąć przed znajomymi.
Serwis znajduje się pod adresem boty.gadu-gadu.us.

PS: Skoro jesteśmy już przy botach GG, widzieliście kiedyś portal społecznościowy obsługiwany przez GG? ;)


Posłuchaj nas!