Unsplash wydał oficjalną wtyczkę do WordPressa, którą ułatwił dodawanie darmowych zdjęć ze swojej biblioteki

Unsplash wydał oficjalną wtyczkę do WordPressa, którą ułatwił dodawanie darmowych zdjęć ze swojej biblioteki

Opublikowano 28.07.2020 22:08 -


Unsplash udostępnił użytkownikom WordPressa swoją oficjalną wtyczkę. Pozwala ona na dodawanie zdjęć z zasobów portalu bezpośrednio w edytorze, bez konieczności pobierania plików ze strony. 

Chyba żadnemu twórcy internetowemu nie trzeba przedstawiać Unsplash. Wszyscy zainteresowani wykorzystaniem zdjęć z biblioteki portalu na swoich blogach opartych na WordPressie musieli pobierać pliki i wrzucać je do WP. Można ten proces usprawnić za pośrednictwem wtyczek różnych developerów. Jednak teraz użytkownicy WordPressa dostają nową oficjalną wtyczkę od Unsplash.

Dodawanie zdjęć w WordPressie na piechotę

Ile razy wybieraliście zdjęcia do wpisów? Zapewne setki, tak samo jak ja. Dotychczas robiłem to na piechotę. Wchodziłem na Unsplash, bo uwielbiam jakość zdjęć, które tam są. Szukałem, szukałem, aż w końcu znajdowałem. Plik ze zdjęciem zapisywałem lokalnie na komputerze, a potem wrzucałem go do WordPressa. Żmudne i czasochłonne. Próbowałem korzystać z wtyczek, ale jakoś nie do końca byłem zadowolony z takiego rozwiązania, więc nadal klepałem wszystko jak wyżej. To się zmieni, bo Unsplash wypuścił oficjalną wtyczkę do WordPressa. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, bo jak wspomniałem, istnieją już do tego pluginy, ale ten jest inny. 

Unsplash rejestracja

Oficjalna wtyczka Unsplash dla WordPressa

Wtyczka Unsplash dla WordPressa powstała przy współpracy z XWP i jest darmowa. Po jej zainstalowaniu musimy uzyskać dostęp do darmowych zdjęć na portalu za pośrednictwem API. Wystarczy, że przejdziemy krótki proces rejestracji, a klucz API zostanie automatycznie uzupełniony w ustawieniach wtyczki. To tyle jeśli chodzi o konfigurację. Największa zabawa jest podczas dodawania bezpłatnych zdjęć. Wtyczka w pełni integruje się z powłoką edytora. Zatem kiedy chcemy dodać nowe multimedia, wykorzystamy do tego standardowy blok Image, a także dedykowany Unsplash. Oprócz zakładek uploadu oraz wyboru zdjęcia z naszej biblioteki pojawia się trzecia, gdzie możemy wyszukać interesujące nas zdjęcie z biblioteki Unsplash, a ono zostanie dopasowane do odpowiedniego rozmiaru. Po wybraniu zdjęcia możemy zauważyć, że automatycznie zostaje uzupełniony alternatywny tekst, etykieta oraz opis. Co najważniejsze, możemy w ten sposób dodawać zdjęcia, które mają stanowić główną grafikę wpisu, a także jako pojawiające się w treści postu. Żeby było weselej, zdjęcia wykorzystane we wpisach wyświetlane są czytelnikom z CDN Unsplash, a nie z serwera, gdzie znajduje się nasz WordPress. 

Unsplash dodawanie zdjęcia

Testuję i jestem zadowolony, ale jest jedna wada

Aktualnie testuję wtyczkę na swoim lokalnym WordPressie, a także publicznie dostępnym blogu. Oprócz tego, że jest to wygodne rozwiązanie, sprawia mnóstwo frajdy. Mimo tylu zalet trzeba pamiętać o jednej wadzie. Korzystając z takiego rozwiązania, uzależniamy się od dostępności CDN Unsplasha. Jeśli chcecie zainstalować wtyczkę Unsplash dla WordPressa, to znajdziecie ją w oficjalnym repozytorium.

Wieści z Rozładowani.pl

DailyWeb poleca Kurs Wordpress dla początkujących

Zobacz