Unia Europejska żąda obniżenia jakości wideo w serwisach typu Netflix [AKTUALIZAJCJA: stanowisko Netflixa]

Opublikowano 19.03.2020 12:15 Aktualizacja: 13.06.2020 13:53 -


W sumie tego można się było spodziewać prędzej czy później. Mimo zapewnień przedstawicieli firm odpowiedzialnych za przesył danych, że łącza nie są zagrożone i dają radę z większym niż zwykle opóźnieniem, to unijny komisarz Thierry Breton (który zarządza rynkiem wewnętrznym UE) żąda, aby serwisy streamingowe obniżyły jakoś wideo w swoich usługach.

Oczywiście według niego przesyłanie strumieniowe z najwyższą jakością w znaczny sposób wpływa na przeciążenie europejskich światłowodów, co może doprowadzić do większych problemów. O apelu komisarza poinformowała Polska Agencja Prasowa w swojej depeszy z Brukseli.

Zmniejszenie jakości ma pomóc w "przekazaniu" zasobów łącz internetowych na cele zawodowe, a dokładniej pracę zdalną, na którą musiało przejść setki tysięcy ludzi w całej Europie.

Piąteczek (trzynastego) – sporo nowości na Netflix na weekend [lista]

Komisarz Breton oczekiwałby, że platformy typu Netflix obniżą jakość UHD do tej standardowej, FHD, która w znacznie mniejszym stopniu obciąża łącze internetowe. Na razie nie ma odpowiedzi serwisów w tej kwestii, jednak zapytaliśmy Netflix, co sądzą o pomyśle i czy przypadkiem nie przygotowali już swoich rozwiązań, uprzedzając tym samym apel unijnego komisarza.

Będziemy na bieżąco informować o sprawie, a jak Wy podchodzicie do takiego pomysłu? Oczywiście jest to jakieś rozwiązanie, jednak zastanawiam się, czy akurat teraz jest ono niezbędne skoro (podobno) europejskie łącza są dość dużej przepustowości i jeszcze "dają radę".

AKTUALIZACJA (19.03.2020 GODZ. 14:06)

W odpowiedzi na moje zapytanie o skomentowanie sprawy, Netflix przesłał taką informację:

"Komisarz Breton słusznie podkreśla znaczenie zapewnienia sprawnego funkcjonowania Internetu w tym niezwykle istotnym czasie. Od wielu lat kładziemy nacisk na wydajność sieci, w tym na bezpłatne dostarczanie firmom telekomunikacyjnym dostępu do naszego programu Open Connect".

źródło: PAP

Wieści z Rozładowani.pl