Unia Europejska bierze się za Facebooka i przechowywanie danych przez giganta

Opublikowano 4.12.2019 7:52 -


Wydarzenia dookoła Facebooka w ostatnich miesiącach wyrysować w formie sinusoidy. Raz firma jest na fali, walczy z fake newsami, broni prywatności, a co jakiś czas zdarzają się wpadki, które niweczą wszystkie starania. Teraz okazuje się, że Facebook jest na celowniku Unii Europejskiej w dochodzeniu w sprawie przechowywania danych osobowych.

Do tej pory głośno było o Google, której to firmie bacznie przygląda się Unia. Tutaj również chodzi o dane i ich przechowywanie. Poruszane są różne kwestie, także kwestie antymonopolowe. Komisja Europejska stwierdziła najwyraźniej, że trzeba zrobić porządek z gigantami technologicznymi, wzięto się zatem za Facebooka.

O sprawie poinformował Reuters, który ustalił, że rozpoczęto wstępne dochodzenie w sprawie tego, jak Facebook i Google przechowują dane. Unijny organ nadzoru konkurencji tak tłumaczy sprawę:

„Dochodzenia te dotyczą sposobu gromadzenia, przetwarzania, wykorzystywania i monetyzacji danych, w tym w celach reklamowych”.

Urzędnicy chcą ustalić, czy Facebook nakłada ograniczenia firmom zewnętrznym, które korzystają z danych w ramach dostępów poprzez API Facebooka i Instagrama. Sprawdzane jest, czy Facebook utrudnia dostęp do tych danych, a jeśli tak, to dlaczego.

Unia Europejska jest zaniepokojona ogromną ilością danych, jakie przechowują największe firmy technologiczne. Ciągle niejasne są sposoby ich wykorzystywania, a to budzi obawy Komisji Europejskiej właśnie. Może to wpływać negatywnie na zasady sprawiedliwej konkurencji w tej branży. To kolejna kwestia badana przez Unię w Facebooku. Od kilku tygodni sprawdzana jest usługa Facebook Marketplace, czyli oferującej drobne ogłoszenia.

Pewnie Facebook wyjdzie obronną ręką z takich urzędniczych batalii, ale kwestią wartą zastanowienia jest to, czy wiele takich spraw nie wpłynie w końcu negatywnie na firmę.

Wieści z Rozładowani.pl