Ukryte strony Google Chrome. Sprawdź czy je znasz!

Ukryte strony Google Chrome. Sprawdź czy je znasz!

Opublikowano 20.04.2017 10:06 - 3


Według tatCounter największy udział, wynoszący w marcu 53% na rynku przeglądarek posiada Google Chrome. Co czyni go przeglądarką, o której warto może wiedzieć ciut więcej niż podstawy, w końcu korzysta z niego ponad połowa internautów.

Dziś napiszę o ukrytych stronach w przeglądarce Chrome, do których mamy dostęp po wpisaniu odpowiedniego adresu URL. Jest ich sporo, bo ponad 60, a nie policzyłem jeszcze parunastu opcji debugowania, więc skupię się na tych moim zdaniem najbardziej wartych uwagi.

Pominę adresy typu chrome:// settingshistory help extensions downloads bookmarks ponieważ one dostępne są z poziomu menu. No to zaczynamy!

chrome://flags/

Flags, kiedyś pod nazwą Labs, a dostępne pod URL chrome://flags/ , to najbardziej znana ukryta strona w przeglądarce Google’a. Zawiera dostęp do grubo ponad 100 eksperymentalnych ustawień i funkcji. Można w nim znaleźć sporo naprawdę ciekawych, choć nierzadko niestabilinych funkcjonalności, które często zmieniają się z wersji na wersję.

chrome://site-engagement/

Site Engagement, dostępny pod chrome://site-engagement/ to zbiór informacji o odwiedzanych przez użytkownika witrynach ze współczynnikiem pokazującym jego zaangażowanie na tych stronach. Wszystko obliczone za pomocą specjalnych algorytmów liczących czas przebywania na witrynie, ilości kliknięć, ruchów scrollem czy innych aktywności.

chrome://omnibox/

Można powiedzieć, że wpisując chrome://omnibox/ , przechodzimy do strony z wyszukiwarką historii, ale… nie byle jakiej. Omnibox, to wyszukiwarka tego co użytkownik wpisuje do pasku adresu, połączona z historią przeglądania oraz podpowiedziami samej wyszukiwarki Google.

chrome://crashes/

Aby chrome://crashes/ działało, w ustawieniach przeglądarki musi być uruchomiona opcja Automatycznie przesyłaj do Google statystyka użytkownika i raporty o awariach.

Ukryta strona chrome://crashes/ , to nic innego jak zbiór raportów awarii przeglądarki Google Chrome.

chrome://devices/

Strona chrome://devices/, pokazuje podłączone pod przeglądarkę Chrome urządzenia. Niby nic, ale dzięki tej stronie i dodaniu przez nią drukarki, nareszcie Google Cloud Print zaczął u mnie działać. Od teraz mogę chwalić się, że #umniedziała :)

chrome://terms/

Wpisując chrome://terms/ , mamy dostęp do regulaminu przeglądarki Google Chrome, którego prawdopodobnie nie przeczytaliśmy przy instalacji.

chrome://credits/

Podobną funkcjonalność prawną przynosi strona chrome://credits/ , jednak zawiera ona, nie regulamin, a licencje poszczególnych technologii zaimplementowanych w przeglądarce.

chrome://view-http-cache/

 

Za pomocą chrome://view-http-cache/ dostajemy się do listy plików/linków będących zapisanych w pamięci podręcznej przeglądarki.

chrome://predictors/

Co wyświetla Predictors? Pokazuje autouzupełniania, jakie pokaże przeglądarka podczas rozpoczynania wpisywania tekstu na pasku adresu. Dla przykładu: Jeśli często wchodzimy na YouTube, po wpisaniu “y” i naciśnięciu ENTER na pasku adresu, Chrome przekieruje nas od razu na przypisany URL strony. Takie właśnie informacje pokazane są dla wszystkich auto uzupełnień na chrome://predictors/.

chrome://net-internals/

Błędy połączeń,  problemy z TCP/IP? Strona chrome://net-internals/ służy do rozwiązywania problemów z siecią. Za jego pomocą możesz zbierać logi debugowania urządzeń czy wyświetlać bieżący przepływ danych w przeglądarce.

chrome://thumbnails/

Thumbnails, dostępne na chrome://thumbnails/ to podgląd tego na jakiej podstawie Google Chrome buduje początkową kartę najczęściej odwiedzanych przez użytkownika stron.

chrome://dino/

Na koniec, już prawie kultowy dinozaur. Nie znam osoby (może poznam w komentarzach), której nie spodobał się pomysł wprowadzenia przez Google tej minigry w czasie kiedy mamy problemy z połączeniem z Internetem. Za pomocą URL chrome://dino/ w przyjemną minigrę można zagrać w każdej chwili.

Jeśli chcecie przejrzeć wszystkie ukryte strony i opcje debugowania Chrome’a wejdźcie na: chrome://chrome-urls/ aby zobaczyć całą ich listę.


Autor: Michał Kotfas

Wieści z Rozładowani.pl