Podczas trwających w Kolonii targów Gamescom otrzymaliśmy pierwszą oficjalną zapowiedź gry „UFL”. To ambitny symulator piłki nożnej, który chce utrzeć nosa gigantom – FIFA i PES.

Za produkcję „UFL” odpowiada utworzone specjalnie w tym celu studio Strikerz. Co ciekawe, deweloperzy pracują nad tytułem już od 2016 roku, nie są to więc żadne mrzonki. Obecnie studio zatrudnia ponad 200 osób i ma biura w pięciu państwach Europy.

UFL będzie internetową piłkarską ligą, która powstała w odpowiedzi na frustrację graczy wywołaną głównie przez „FIFA”. Dla fanów dobrych symulatorów piłki nożnej nie jest tajemnicą, że seria straciła swoje DNA i nie oferuje zbyt dużo nowości. Z drugiej strony Konami i ich „PES” („eFootball”) nie są cały czas taką siłą, aby zagwarantować solidną alternatywę, szczególnie pod kątem rozgrywki online. Ta, jeśli chodzi o stronę techniczną (jakość połączenia, liczba graczy), w grze EA Sports zawsze stała na wyższym poziomie.

UFL - konkurent FIFA i PES - zrzut ekranu

UFL - konkurent FIFA i PES - zrzut ekranu

UFL zagrozi FIFA Ultimate Team?

W „UFL” gracze będą mogli stworzyć swój klub niczym w trybie FIFA Ultimate Team. Do dyspozycji będzie 5000 piłkarzy z prawdziwymi nazwiskami i pełnymi licencjami. W tym celu twórcy zawarli umowę z FIFPRO – organizacją zrzeszającą profesjonalnych piłkarzy i InStat – firmą zajmującą się analizą sportową.

I teraz najciekawsze – opisywany tytuł to produkcja free-to-play. Pobranie gry będzie zatem darmowe, a płatne będą tylko dodatkowe elementy niewpływające bezpośrednio na rozgrywkę. Deweloperzy już teraz deklarują regularne aktualizacje, zaś sam gameplay ma być oparty na sprawiedliwej rywalizacji, a nie kupowaniu paczek z punktami jak w „FIFA”.

UFL 006WM

UFL 002WM

Podczas targów Gamescom mogliśmy obejrzeć pierwszą wideo zapowiedź gry. Nie widać na niej wiele, ale np. modele piłkarzy, o ile będą wyglądać tak jak w trailerze, zapowiadają się naprawdę dobrze. Tytuł będzie działał na silniku Unreal Engine. Przy odpowiedniej optymalizacji efekt może być świetny.

Data premiery gry „UFL” niestety nie jest jeszcze znana. Na stronie producenta można zapisać się na newsletter, aby otrzymywać wszystkie informacje na temat nadchodzącej produkcji.