Jeden z użytkowników Reddita opublikował wpis, w którym chwali się, że na swoim iPhone 7 zainstalował inne oprogramowanie niż iOS. iPhone z Ubuntu? Okazuje się, że to możliwe. 

Ubuntu zainstalowane na iPhone 7

Jak sporej części użytkowników smartfonów, zalegał mu iPhone 7, który dostał od swojej babci. Postanowił go zatem wykorzystać i zainstalować na nim inne oprogramowanie niż iOS. Wybór padł na Ubuntu. I co? Udało się! Nie było to łatwe, zwłaszcza, że egzemplarz iPhone 7, którym dysponował newhacker1746 nie był w pełni sprawny – awarii uległa wewnętrzna pamięć masowa. Trzeba było zatem kombinować i zainstalować system na zewnętrznym nośniku. Cały zabieg byłby możliwy bez wykonywania jailbreaka, ale autor wykorzystał go jedynie udostępnienia możliwości wykonania kodu. W swojej relacji z przebiegu prac podkreśla, że urządzenie przed awarią pamięci nie było złamane i też to nie było celem skorzystania z checkra1n. Z listy rzeczy do wykonania wynika, że nie było to łatwy proces. Nie mniej jednak użytkownik nie zniechęcił się, a efekt jest bardzo interesujący. Udało się bowiem bezproblemowo zbootować Ubuntu 20.04 arm64 w trybie wiersza poleceń. Co więcej, newhacker1746 uruchomił taką samą wersję Linuxa z GUI. Oczywiście, to port przygotowany dla procesora A10.

ubuntu iphone7

Inspirujące działanie

Wiadomo, że nie taki zabieg nie jest przeprowadzany w celu wykorzystania pełni możliwości Ubuntu na iPhone. Jednak sam proces jest bardzo interesujący. Pokazuje, że starsze urządzenia można wykorzystać w inny sposób niż schowanie ich do szuflady. To także motywacja do dalszych działań. Może Wam udało się coś fajnego osiągnąć ze starszymi sprzętami? Może jakaś zmiana oprogramowania na inne niż standardowe?

Źródło: Reddit


Posłuchaj nas!