Uber zmienia zasady: stawka godzinowa i urlopy dla kierowców?

Uber zmienia zasady: stawka godzinowa i urlopy dla kierowców?

Opublikowano 29.08.2019 15:03 -


Uber prowadzi swoje działania w tak specyficzny sposób, że ciągle wokół nich jest jakieś zamieszanie. Wystarczy przypomnieć masowe protesty taksówkarzy na całym świecie, gdzie tylko pojawiała się usługa amerykańskiej firmy. W wielu krajach Uber został albo zablokowany, albo zostały narzucone takie restrykcje, że sam się wycofywał z rynku. Teraz firma próbuje chyba naprawić swój wizerunek i zmienia politykę.

Chodzi o szykowaną ustawę, która ma chronić kierowców. W ostatnim czasie odbyło się sporo protestów, głównie pod siedzibą Ubera w San Francisco. Kierowcy pokazywali swoje poparcie dla nowych przepisów dotyczących ochrony pracowników. Uber nawet zaczął zachęcać do poparcia petycji wzywającej do „ochrony współdzielonej jazdy w Kalifornii”.

W petycji czytamy, że Uber opowiada się za nową polityką. Zmiany wprowadziłyby dla kierowców stawkę co najmniej 21 dolarów za godzinę. Oprócz tego pracownicy otrzymaliby płatny urlop, możliwość korzystania ze zwolnienia chorobowego, a także szanse na odszkodowanie, jeśli doszłoby do wypadku w trakcie jazdy. Najprościej mówiąc, chodzi o stworzenie swego rodzaju związków zawodowych, aby kierowcy Ubera mieli więcej do powiedzenia.

Firma stworzyła nawet specjalną stronę „Niezależny kierowca”. Prezentowane są na niej historie kierowców, którzy chcą być dalej niezależnymi kontrahentami. Podobnego zdania jest konkurent Ubera, czyli firma Lyft:

„Zgadzamy się z celem ustawy, jakim jest ochrona pracowników, ale nie zgadzamy się, że ochrona ta powinna odbywać się kosztem elastyczności, na której oparta jest nasza społeczność. Po rozmowie z tysiącami kalifornijskich kierowców i wysłuchaniu ekspertów w dziedzinie prawa pracy proponujemy zmianę, która chroni zarobki kierowców i elastyczność zarabiania, kiedy i jak chcesz. Nasza propozycja obejmuje dodatkowe zabezpieczenia w miejscu pracy dla kierowców i minimalny zarobek”.

Na razie nie wiadomo czy i kiedy zmiany zostaną przyjęte. Fakt, że są popierane przez gigantów, pokazuje, że szanse na to są duże. Jest zatem duża szansa, że jeśli prawo zostanie przyjęte w USA, przeniesione zostanie także na inne kraje, w tym Polskę.

Wieści z Rozładowani.pl