TypeKits – oto co wyjdzie z połączenia futbolu z typografią

TypeKits – oto co wyjdzie z połączenia futbolu z typografią

Opublikowano 27.09.2019 13:37 -


Kickstarter jest kopalnią różnych pomysłów, czasem dobrych, czasem wręcz przeciwnie, które bez tej platformy miałyby niewielkie szansę na realizację. Mimo że rzadko wspieram jakiekolwiek akcje w tym serwisie, to zawsze bacznie obserwuję, jakie ciekawe pomysły mają twórcy projektów.

Owocem tej obserwacji jest ten tekst, w którym przybliżę Wam projekt TypeKits, który bardzo mnie zainteresował. Z zawodu jestem projektantem, a wieczorami, tak jak teraz, oglądam mecze piłkarskie, nieważne czy jest to Liga Mistrzów, Puchar Polski w Niepołomicach czy jakiś odcinek na YouTubowym profilu Kartoflisk. Swoje pasje łączę z Markiem Jenkinsonem, twórcą projektu TypeKits.

TypeKits, jak sama nazwa wskazuje, jest połączeniem miłości do typografii z koszulkami, a konkretniej z koszulkami piłkarskimi. Początkowo Mark Jenkinson chciał stworzyć jedną koszulkę, będącą hołdem dla Helvetiki i jej twórcy – Maxa Miedingera. Projekt jednak szybko ewoluował, aż wreszcie trafił na Kickstartera.

koszulka helvetica

Na potrzeby projektu autor stworzył 6 fikcyjnych klubów, których herby nawiązują do historii konkretnych krojów i skojarzeń z nimi. I tak mamy szansę stać się posiadaczami koszulek takich klubów, jak Helvetica, F.C. Futura 192, Optima Futbol, F.C. CS, Liberty or death oraz LDN Tube Strikers, które reprezentują następujące kroje: Helvetica, Futura, Optima, Comic Sans, Franklin Gothic i Johnston Sans,

TypeKits kluby

Każda koszulka, poza herbem i charakterystycznym designem posiada na plecach nazwisko twórcy danego kroju i numer, będący odniesieniem do roku, w którym stworzono dany font. W ten sposób, poza Miedingerem, uhonorowano takich typografów jak Paul Renner, Herman Zapf, Morris Fuller Benton, Edward Johnston i… Vincent Connare – twórcę Comic Sansa.

TypeKits – twórcy fontów

By zdobyć jedną z koszulek, należy wesprzeć akcję minimum 45 dolarami. Po dzisiejszym kursie dolara jest to około 180 złotych. Z jednej strony jest to dość sporo, z drugiej porównując z koszulkami piłkarskimi, jest to kwota akceptowalna. Za replikę koszulki meczowej 1-ligowej Bruk-Bet Termalica Nieciecza przyjdzie nam zapłacić 179 złotych, ekstraklasowej Legii 269 złotych, a Realu Madryt od 89 euro. Niestety chcąc zamówić koszulkę do Polski, musicie doliczyć 14$ za przesyłkę.

Możecie oczywiście wesprzeć akcję większą kwotą. I tak za 65$ (z przesyłką do Polski 89$) albo więcej, poza wybraną koszulką, otrzymacie też kibicowski szalik, który z jednej strony ma nazwę fontu, a z drugiej jej twórcę. Za 1500 lub 3000 dolarów dostaniecie odpowiednio 25 lub 50 koszulek, zaprojektowanych specjalnie dla Was. Jest to opcja zarezerwowana dla projektantów fontów lub studio zajmujących się projektowaniem krojów.

TypeKits szaliki

W tym momencie twórca zbiórki uzyskał 3,162 z zakładanych 16,000 dolarów. Sądząc po tym, że o zbiórce napisał między innymi magazyn Four Four Two oraz DailyWeb, przypuszczam, że zbiórka się powiedzie i koszulki zostaną wyprodukowane. 

Typekits Plakaty

Ja jako fan typografii i futbolu mocno kibicuję akcji TypeKits. Sam z chęcią bym jedną z nich założył. Projekt TypeKits na Kickstarterze znajdziecie tutaj. A Wam, która z koszulek podoba się najbardziej?

Wieści z Rozładowani.pl