W wielu branżach brak obecności w internecie wiąże się z rezygnacją z dotarcia do bardzo dużej grupy potencjalnych klientów.  Istnieje przynajmniej kilka istotnych powodów dla których powinieneś posiadać własną stronę internetową. Są to m.in:

 • Chęć zwiększenia sprzedaży,
 • Dotarcie do szerszej grupy klientów,
 • Wspieranie innych kanałów sprzedaży,
 • Lepsze monitorowanie skuteczności kampanii reklamowych,
 • Podnoszenie świadomości produktu/usługi,
 • Stała obecność, dostępność informacji na temat firmy

Jest to zaledwie część korzyści jakie może dać Ci własna strona i na pewno wiele z nich sam byłbyś w stanie wymienić.  Ale czy wiedziałeś o tym, że profesjonalną stronę możesz stworzyć samodzielnie?

W jaki sposób stworzyć własną stronę internetową?

Istnieje wiele różnych metod na zaprojektowanie i zrobienie własnej strony www. Nie ma jednej, idealnej metody, która sprawdzi się w każdej sytuacji, dlatego w tym poradniku postawiliśmy przede wszystkim na łatwość stworzenia strony przy jednoczesnym zachowaniu jak największego wachlarza możliwości. Odrzuciliśmy strony tworzone w notatniku/hmtl’u jako problematyczne dla początkujących użytkowników oraz kreatory stron, które nie dorównują swoją funkcjonalnością i możliwościami naszemu wyborowi – a jest nim WordPress.

Dlaczego do tworzenia strony www warto użyć WordPressa?

Platforma blogowa WordPress jako system zarządzania treścią jest obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jeśli chodzi o tworzenie stron internetowych. Zyskała swoją popularność dzięki dużej prostocie obsługi, przy jednoczesnym zaawansowaniu technologicznym i dużym braku ograniczeń. Poprzez ciągły rozwój i kolejne aktualizacje tego systemu nasza strona może być bezpieczniejsza i atrakcyjniejsza.

Tworzymy własną stronę – od czego zacząć?

W tym poradniku znajdziesz kilka punktów, które poprowadzą Cię krok po kroku przez proces zakładania własnej strony. W tym momencie zakładamy, że po prostu, z jakichś względów chcesz mieć własną stronę internetową i nie masz żadnej wiedzy na temat jej tworzenia.

Chcesz zostać blogerem? Przejdź do instrukcji jak założyć bloga.

 1. Wybór nazwy domeny

Domena to inaczej nazwa Twojej strony. Dobrze zaplanowana i wybrana domena potrafi skutecznie pomagać Twojej marce, dlatego jeśli jeszcze nie masz nazwy dla swojej strony skorzystaj ze wskazówek poniżej:

Krótka, łatwo zapamiętywalna nazwa

Im łatwiej będzie skojarzyć i zapamiętać nazwę Twojej strony tym większe prawdopodobieństwo, że potencjalni klienci nie przekręcą jej nazwy np. w trakcie wpisywania jej w oknie przeglądarki i trafią pod właściwy adres. Ten punkt jest szczególnie istotny jeśli posiadasz/planujesz reklamę poza internetem. Wyobraź sobie, że posiadasz baner reklamowy stojący przy drodze lub opowiadasz o swoim produkcie w radio czy chociażby na youtubie. Dobrze aby Twój odbiorca jak najszybciej zapamiętał nazwę Twojej strony.

Nazwa bez znaków specjalnych, polskich znaków. liczb itd.

Oczywiście od każdej zasady są wyjątki, ale raczej staraj się unikać nazwy, w trakcie wpisywania której można popełnić sporo błędów. Dla przykładu na rynku dostępne są obecnie domeny z polskimi znakami, ale nie jest to popularne rozwiązania, dlatego użytkownicy będą się spodziewać, że w Twojej nazwie polskie litery będą zastąpione tymi z alfabetu łacińskiego. Jeśli Twoja strona będzie zawierała liczby to bez dodatkowych informacji nie będzie wiadomo czy Twój adres to np. “4you.pl” czy “foryou.pl”.

Końcówka .pl lub .com

Są to niewątpliwie dwa najpopularniejsze rozszerzenia nazw stron używane na polskim rynku. Każde odstępstwo może skutkować pomyleniem Twojego adresu z adresami innych stron i utratą odwiedzających/klientów. Dostosuj nazwę strony do charakteru Twojej działalności. Jeśli Twój biznes jest lokalny to dobrym pomysłem będzie końcówka “pl” lub “twojemiasto.pl” np. “krakow.pl”. Jeśli swoją firmę prowadzisz w Unii Europejskiej rozważ kupno domeny z rozszerzeniem “eu”. Twoja nazwa może naprawdę wiele powiedzieć o Twojej firmie.

Nazwa zawierająca słowo kluczowe

Zazwyczaj firmy decydują się na nazwę własną strony np. “websteady.pl”, “betafach.pl” itp., ale czasami ze względów przede wszystkim na widoczność w bezpłatnych wynikach wyszukiwania pomagają sobie umieszczając istotne dla nich słowo kluczowe w nazwie strony np. “stworzycstrone.pl”. Ten zabieg może nam pomóc osiągnąć wyższe pozycje w wyszukiwarce na wybrane przez nas słowa kluczowe.

 1. Wybór hostingu

Kolejną istotną kwestią w trakcie tworzenia wymarzonej strony www jest wybór serwera, na którym będą znajdowały się pliki naszej strony m.in. kod strony, grafiki, filmy wideo itd.

Wybór właściwego hostingu nie jest prosty, dlatego postaramy się podpowiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę.

Pojemność dysku

Wszystko zależy od tego, co konkretnie będzie znajdować się na Twojej stronie oraz jak duża ona będzie. Jeśli planujesz kilkanaście podstron bez mnóstwa grafik, wideo itp. w zupełności wystarczy 5 GB. Jeśli ma to być duży sklep e-commerce z setkami produktów i dużą bazą klientów na pewno lepiej wybrać większy wariant.

Szybkość dysku

Podobnie jak w przypadku komputerów, tak samo w przypadku dysków serwerowych wyróżniamy dyski HDD oraz SSD. Nasza strona powinna wczytywać się jak najszybciej, dlatego powinniśmy wybrać dyski SSD, które znacznie lepiej wypadają w testach szybkości.

Liczba domen oraz baz danych

Wybierając właściwy pakiet hostingowy mamy zazwyczaj z góry zdefiniowaną liczbę domen oraz baz danych, które możemy posiadać na koncie. Jeśli planujesz pojedynczą, prostą stronę www nie musisz zwracać uwagi na ten punkt. W innym wypadku upewnij się czy aby na pewno nie przekroczysz limitów.

Możliwość instalacji darmowego certyfikatu SSL

Część hostingów ma w swojej ofercie możliwość instalacji darmowego certyfikatu SSL (zielona kłódka przy adresie strony), który znacznie utrudnia przechwycenie przesyłanych informacji przez hakerów, a także pozytywnie wpływa na pozycję naszej strony w Google. Oczywiście, zazwyczaj certyfikat można dokupić, ale w większości przypadków ten darmowy będzie wystarczającym, dlatego nie ma co przepłacać. Wybierz hosting, który oferuje instalację takiego certyfikatu za darmo.

Biorąc wszystkie powyższe aspekty pod uwagę koniecznie zapoznaj się z ofertą hostingu firmy Smarthost, która spełnia wyżej wymienione kryteria. Klikając w link:  https://www.smarthost.pl otrzymasz 20% rabatu!

 1. Instalacja WordPressa.

WordPressa można zainstalować na kilka różnych sposobów. My w dzisiejszym poradniku postaramy się wskazać ten najprostszy.

Po zalogowaniu się na zakupiony serwer (do panelu administratora) odnajdź funkcję autoinstalatora (w przypadku hostingu Smarthost jest to “Softaculous Apps Installer”). Następnie wybierz blogi -> WordPress i naciśnij przycisk “instaluj”. Wybierz domenę, dla której chcesz zainstalować WordPressa, ustal i zapamiętaj nazwę użytkownika oraz hasło. Posłuży ono do logowania się w przyszłości do WP. Na koniec naciśnij przycisk “Instaluj”. Po kilku minutach Twój WordPress powinien być zainstalowany i dostępny pod adresem: twojastrona.pl/wp-admin. Teraz zaloguj się na swoją stronę!

 1. Instalacja motywu (szablonu) WordPress

Nadszedł jeden z kluczowych momentów tworzenia twojej strony i jest nim wybór odpowiedniego motywu (potocznie: szablonu) WordPress. Szablony WordPress są swego rodzaju środowiskiem, w którym będziesz pracował, dlatego warto wybierać je z głową. W trakcie wyboru kluczowymi aspektami są:

 • fukcnjonalność,
 • szybkość ,
 • łatwość obsługi,
 • ciągłe aktualizacje,
 • atrakcyjność,
 • liczba poradników i dokumentacja.

Z naszego doświadczenia wiemy, że warto tutaj zainwestować w dobry, płatny motyw, który zaoszczędzi twój czas i nerwy, a być może i pieniądze (w sytuacji, w której chciałbyś zmienić pewne opcje w motywie, ale nie potrafiłbyś zrobić tego samodzielnie i musiałbyś zatrudnić kogoś do pomocy).

Dla nas numerem jeden jest motyw DIVI, który spełnia wszystkie powyższe założenia. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem w promocyjnej cenie wyślij wiadomość na adres: kontakt(małpa)stworzycstrone.pl.

 1. Instalacja motywu

Instalacja motywu jest banalnie prosta. Będąc zalogowanym do WordPressa wybierz Wygląd -> Motywy -> Dodaj nowy -> Wyślij motyw na serwer.

Następnie wskaż spakowany plik motywu (format .zip). Po tym kroku rozpocznie się przesyłanie szablonu. Na koniec należy go aktywować.

 1. Tworzenie strony internetowej

Dotarliśmy do ostatniego, kluczowego momentu jakim jest konfiguracja Twojej strony. Motyw DIVI, który sugerowaliśmy w punkcie 4 posiada gotową bibliotekę szablonów, które warto zaimportować i na ich podstawie tworzyć swoją stronę. Musisz wiedzieć, że tworzenie własnej strony www jest różne dla każdego motywu, dlatego nie znajdziesz jednej uniwersalnej instrukcji jak to zrobić. Co więcej te najlepsze motywy, zgodnie z tym co pisaliśmy są często aktualizowane, a więc nasza instrukcja krok po kroku mogłaby być bardzo szybko nieaktualna. W związku z tym nie opisujemy szczegółowo jak używać odpowiednich modułów. Wszystko to znajdziesz na stronie dewelopera: https://www.elegantthemes.com/documentation/divi/ – chociaż dzięki dużej intuicyjności tego motywu istnieje spora szansa, że swoją wiedzę i umiejętności będziesz zdobywał głównie z praktyki zamiast z poradników.

 1. Promocja strony www

Posiadasz własną stronę internetową? Zadbaj o to aby była widoczna w sieci!

Wielu autorów stron zapomina o tym, że samo jej zrobienie nie wystarczy do tego aby inni ją odwiedzali. Jeśli zależy Ci na promocji Twojej strony rozważ m.in.:

 • Pozycjonowanie (SEO),
 • Reklamę Google Ads,
 • Prowadzenie profilu, fanpage na Facebooku.

Masz więcej pytań? Napisz pod adres: kontakt(małpa)stworzycstrone.pl


Artykuł sponsorowany, przygotowany przez markę StworzycStrone.pl.