Twórca WWW ma plan, jak uratować globalną sieć

Twórca WWW ma plan, jak uratować globalną sieć

Opublikowano 26.11.2019 15:18 -


Tim Berners-Lee jest słusznie nazywany jednym z twórców technologii www, która stanowi podwaliny dzisiejszego internetu. Należy także to najbardziej zaciekłych krytyków sieci w obecnym kształcie. Według niego głównym problemem jest to, że Internet zdominowany jest przez kilka gigantów.

Berners-Lee uważa, że dodatkową bolączką jest fakt, że użytkownicy mają tak małą kontrolę nad danymi, jakie są gromadzone. A danych tych jest bardzo dużo. W tym tygodniu zaprezentował jednak rozwiązanie, jak poradzić sobie z problemami w globalnej sieci. Mają one rozwiązać kwestie dostępności i prywatności.

Umowa taka określa dziewięć podstawowych zasad „lepszego internetu”. Istotną zasadą jest promowanie dostępu do sieci dla wszystkich i szanowanie ich praw do prywatności i ochrony swoich danych. Zakłada również, że nie rządu nie mogą mieć prawa do odcinania dostępu do Internetu, kiedy tylko zapragną.

Autor dodaje, że chce zachęcić rządy, a także firmy do poparcia tych zasad, aby „upewnić się, że nasz świat online jest bezpieczny, wzmocniony i wiarygodny dla wszystkich”.

Samo przygotowanie takich postulatów zajęło ponad rok. Udział w tworzeniu miały rządy m.in. Francji i Niemiec, a także przedstawiciele takich firm, jak Google i Microsoft. Swój wkład mieli Wikimedia i Web Foundation. Następnie wiele podmiotów poparło postulaty, m.in. Facebook i Twitter, a także Electronic Frontier Foundation. Warto zwrócić uwagę, że projektu nie poparł Amazon.

Firmy, a także rządy wspierające, zobowiązują się do wspierania bezpłatnej sieci, a także będą podejmować działania w celu zniwelowania problemów, które mogą pojawiać się na bieżąco. Jestem ciekawy, jak będzie to egzekwowane, szczególnie jeśli przyjrzymy się historii nadużywania danych przez Google czy Facebooka. Niemniej jednak trzymam kciuki, a więcej o projekcie możecie przeczytać na tej stronie www.

Wieści z Rozładowani.pl