Synchronizacja danych pomiędzy urządzeniami to jedna z najlepszych funkcji, która się przydarzyła w świecie IT. Nie mam na myśli jedynie aktualizowania stanu danych przechowywanych na dysku z kopią zapasową na jakimś NAS-ie, czy też w chmurze. Bardziej chodzi mi o synchronizowanie zakładek, otwartych kart w przeglądarce, korzystając z niej na kilku urządzeniach. To bardzo wygodne, kiedy rozpoczynamy czytanie tekstu na komputerze, a możemy dokończyć go na telefonie lub tablecie. W przypadku przeglądarki Google Chrome opcja aktywnej synchronizacji jest wymagana do dostępu do zapisanych loginów i haseł, a także danych karty płatniczej. Bez tego dane dostępowe do konta zapisane na komputerze, nie pojawią się na telefonie. To się jednak zmieni.

Dostęp do zapisanych kont bez konieczności synchronizacji Chrome

Google zapowiedziało wprowadzenie w Chrome długo wyczekiwanej zmiany. Menadżer haseł, a także zapisane metody płatności będą dostępne na wszystkich urządzeniach, na których użytkownik jest zalogowany, bez konieczności uruchamiania synchronizacji. Zapytacie dlaczego? Przecież synchronizacja jest taka fajna, tak ją dobrze opisałem we wstępie. Warto zauważyć, że nie wszyscy użytkownicy chcą korzystać z takiej funkcji. Wiele osób loguje się do swoich kont Google w przeglądarkach Chrome, ale nie chce synchronizować danych pomiędzy urządzeniami, zależy im tylko na pobraniu haseł. Wraz z tą zmianą pojawi się także możliwość wybrania miejsca zapisu danych do logowania. Użytkownicy będą mogli skorzystać z zapisaniu na urządzeniu, a także na koncie Google. 

Nowości na Androidzie

Na Androidzie pojawi się także możliwość łatwego logowania do kont Google w Chrome. Wystarczy, że w ramach innej aplikacji z ekosystemu Google, np. Gmailu, wprowadziliśmy swoje dane do konta Google, a w Chrome będziemy mogli je wykorzystać – bez ponownego ich wpisywania. Logowanie na Chrome w systemie Android umożliwi także łatwiejsze pozyskiwanie zapianych metod płatności. Konieczne jednak będzie potwierdzenie tożsamości za pomocą danych biometrycznych. Google wskazuje, że może też poprosić o podanie kodu CVC karty, którą zapisaliśmy na naszym koncie. 

Google wskazuje, że wspomniane nowości pojawią się w ciągu najbliższych miesięcy. 

Źródło: Google