Twoja strona ładuje się wolno? Google poinformuje o tym użytkowników

Twoja strona ładuje się wolno? Google poinformuje o tym użytkowników

Opublikowano 12.11.2019 14:31 -


Google planuje nadać powolnym stronom internetowym nowe oznaczenie w Chrome. Czy odznaka wstydu okaże się skutecznym sposobem na przyśpieszenie sieci?

O tym, jak istotną kwestią dla Google jest szybkość ładowania strony nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Po ostatnich informacjach o dodaniu nowego narzędzia pomiarowego, nadszedł czas na kolejne zmiany mające na celu skłonienie wydawców do przyśpieszenia swoich stron.

Gigant eksperymentuje właśnie z nowymi oznaczeniami w Chrome, które wyraźnie wskażą czytelnikom, czy strona ma problemy z ładowaniem. Nowa funkcja, która zyskała miano odznaki wstydu, ma pomóc użytkownikom zidentyfikować strony, które potencjalnie nie oferują dobrych wrażeń podczas przeglądania.

Jak wynika z informacji na oficjalnym blogu Chrome, w przyszłości takich odznak może być więcej .

“(…) planujemy eksperymentować z różnymi opcjami, aby określić, która z nich zapewnia największą wartość dla naszych użytkowników.” – dowiadujemy się z wpisu.

Jak na razie nadanie stosownego oznaczenia będzie opierało się na historycznych danych dotyczących szybkości ładowania. Użytkownik otrzyma więc krótki komunikat informujących o tym, czy zazwyczaj strona ładuje się wolno, czy szybko. Jeśli jednak funkcja zda egzamin, w przyszłości ekran może zostać uzupełniony także o nieco bardziej szczegółowe informacje np. przypuszczalna przyczyna wolnego ładowania strony. Wymieniane są tu m.in. takie czynniki jak problemy z siecią czy też kondycją urządzenia użytkownika.

Jak podkreśla Google, wprowadzenie oznaczeń ma być także sposobem na nagrodzenie tych wydawców, którzy już od dłuższego czasu przykładają dużą wagę do szybkości ładowania swoich stron. Wprowadzenie większej transparentności w zakresie typowej wydajności witryny może zachęcić więcej stron do poprawy swojej szybkości.

Autorzy wspomnianego wpisu przypominają przy okazji o ogólnodostępnych narzędziach do pomiaru i optymalizacji wydajności witryny: Page Speed Insights oraz Lighthouse, a także web.dev/fast – platformie edukacyjnej Google zawierającej m.in. przewodnikami na temat przyśpieszenia ładowania strony. Myślę, że jest to lektura obowiązkowa dla każdego administratora strony.

Wiadomość o nowym systemie oznaczeń została udostępniona przy okazji Chrome Dev Summit odbywającego się właśnie w San Francisco. Nie wiadomo jednak, kiedy pomysł wejdzie w życie.

Wieści z Rozładowani.pl