Twitter i TikTok podjęły się walki z teorią QAnon

Opublikowano 28.07.2020 15:55 -


Twitter oraz TikTok podejmują walkę z teorią spiskową QAnon. Twitter zablokował konta, a TikTok hashtagi związane z tą teorią. 

Media społecznościowe angażują się w walkę z teoriami spiskowymi. Jedną z nich jest QAnon. Teoria, jak podają zagraniczne portale, której wyznawcy twierdzą, że Donald Trump stoi na czele walk z tajemniczą organizacją zrzeszającą celebrytów i osoby publiczne. Owa organizacja ma rzekomo być zaangażowana w m.in. handel dziećmi. Źródła wskazują, że teoria spiskowa rozpowszechniana jest przez zwolenników Donalda Trumpa. Z dystrybuowaniem tego typu teorii spiskowych w internecie chcą walczyć media społecznościowe. Swoje stanowiska w sprawie QAnon zajął Twitter oraz TikToka. Wcześniej działania podejmował Facebook oraz Reddit.

Twitter walczy z QAnon

Przedstawiciele Twittera zakomunikowali, że podejmują walkę z rozpowszechnianiem teorii spiskowej QAnon. Działania zostały podjęte w zakresie kont użytkowników oraz treści. Wszelkie konta oraz treści, które nawiązują do teorii QAnon, a także ją promują, zostają zablokowane. Twitter podejmie też inne działania w stosunku do kont użytkowników mające na celu ograniczenie rozpowszechniania wspomnianej teorii. Zablokowane zostaną również adresy URL, które są powiązane z QAnon. Podjęto także kroki w celu ucinania zasięgów wpisów związanych z tym tematem z wykorzystaniem trendów oraz wyszukiwania. Poinformowano, że już zostało usuniętych z serwisu 7000 kont, a 150 000 dotknęły inne ograniczenia.

TikTok też podejmuje kroki w zwalczaniu QAnon

Na działania w stosunku do teorii QAnon zdecydował się także TikTok. Serwis podjął się zablokowania hashtagów, które nawiązują do teorii spiskowej. Wśród nich znalazły się “QAnon”, “QAnonTruth”, “'Fall Cabal” oraz “Out of Shadows”. Jednak nie zostały usunięte filmy nawiązujące do tejże teorii. Mogą się one nadal pojawiać użytkownikom jako sugestie, a także są dostępne na kanałach. 

200 milionów dolarów. Tyle TikTok chce zapłacić twórcom za ich filmy

Wcześniej działania podjął Facebook i Reddit

Wcześniej działania przeciwko rozpowszechnianiu się informacji w ramach QAnon podjęły portale Facebook oraz Reddit. Portal Marka Zuckerberga już w kwietniu usunął kilka grup oraz stron, które zrzeszały fanów i promowały spisek QAnon. Natomiast Reddit zakazał funkcjonowania subreddita o nazwie r / CBTS_stream, a następnie r / GreatAwakening, powołując się na kwestie związane z podżeganiem do przemocy.

Źródło: Mashable / BBC

Wieści z Rozładowani.pl